Yapışık dişeti genişliğini arttırmaya yönelik serbest dişeti grefti uygulamalarında farklı yöntemlerin boyutsal değişikliğe etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the dimensional changes in free gingival grafts to increase attached gingiva which used different methods
  1. Tez No: 301426
  2. Yazar: PINAR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dişeti keratinize ve çok katlı yassı epitelden oluşur. Keratinizasyon, periodonsiyumu çiğneme sırasında oluşan kuvvetlerden ve alveol mukozasının hareketinden korur. Keratinize bandın uygun genişlikte olması hastanın plak kontrolünü kolaylaştırır. Yapışık dişeti bandının kuron-apeks yönünde boyut kaybetmesi yetersiz dişeti bandı olarak adlandırılır. Serbest dişeti grefti uygulaması yapışık dişeti bandını arttırmak için en sık kullanılan mukogingival cerrahi tekniktir. Çalışmamızın amacı; serbest dişeti greftini üç farklı yöntemle sabitleyerek klinik sonuçları ve büzülme miktarlarını değerlendirmektir.Toplam 45 hasta çalışmaya dahil edilerek konvansiyonel, siyanoakrilat ve mikrocerrahi olmak üzere üç çalışma grubu oluşturuldu. Damak bölgesinden alınan serbest dişeti grefti üç farklı yöntemle hazırlanan alıcı sahaya sabitlendi. Plak indeksi, papil kanama indeksi, keratinize doku genişliği ve greft alanı ölçümleri operasyondan hemen önce ve operasyondan 1, 3 ve 6 ay sonra yapıldı. Dişeti çekilmesi, sondalanan cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi ölçümleri ise operasyon öncesinde ve operasyondan 6 ay sonra kaydedildi. Hastaların ağrı seviyeleri operasyon sonrası ilk haftada değerlendirildi. Operasyon süreleri kaydedildi.Her üç grupta da plak ve kanama skorları, sondalanan cep derinliği ile ataşman seviyesi zaman içerisinde anlamlı olarak azaldı. Bu azalmalar yönünden gruplar benzer bulundu. Zaman içindeki keratinize dişeti genişliği değişimi gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Greft alanı değişimi 1., 3. ve 6. ayda siyanoakrilat grubunda diğer 2 gruba göre anlamlı olarak daha azdı. Diğer iki grup arasında ise fark bulunamadı. Ağrı değerlerinin verici saha için üç grupta da benzer olduğu belirlendi. Alıcı sahada ise siyanoakrilat grubunda diğer gruplardan anlamlı olarak daha az ağrı olduğu belirlendi. Operasyon sonrası tüm gruplarda ?creeping ataşman? görüldü. Siyanoakrilat grubunda operasyon süresi anlamlı olarak daha kısa bulundu.Çalışmamızın sonuçlarına göre siyanoakrilat ile sabitlenen serbest dişeti greftinde daha az büzülme olduğu söylenebilir. Bu sonuçlara dayanarak siyanoakrilatın serbest dişeti greftini sabitlemek için bir alternatif olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Gingiva consists of keratinized, stratified, squamous epithelium. Keratinization protects periodonsium from mastication forces and movements of alveolar mucosa. Presence of an adequate zone of keratinized gingiva facilitates plaque control. Loss of apico-coronal width of attached gingiva is called inadequate zone of gingiva. Free gingival graft is the most commonly used mucogingival surgery technique to increase attached gingiva. The aim of the present study was to evaluate clinical results and graft shrinkage of three different stabilization methods of free gingival graft.In total 45 patients were included in the study in three study groups as conventional, cyanoacrylate and microsurgery. Free gingival grafts, harvested from palatal mucosa, were immobilized with three different methods to the recipient site. Plaque index, papilla bleeding index, keratinized tissue width and graft area were assessed and recorded just before surgery and at 1, 3, 6 months after the surgery. Gingival recession depth, probing depth and clinical attachment level were evaluated before surgery and at 6-month. Pain levels were assessed within the first week after surgery. Length of the surgical intervention was also recorded.Bleeding and plaque scores, probing depth, clinical attachment level were decreased in all three groups compared to baseline. The changes in these clinical parameters changed similarly in all groups. Change in the keratinized tissue width was not significantly different between groups at any evaluation time point. Reduction of graft area was significantly less in the cyanoacrylate group than the other groups. There was no significant difference between the conventional and microsurgery groups. Pain levels in donor site were similar in all groups. There was significantly less pain in the recipient site in the cyanoacrylate group than the other groups. ?Creeping attachment? was observed in all study groups at 6 month postoperatively. Length of operation was significantly less in the cyanoacrylate group than the other groups.According to the findings of the present study, it can be concluded that immobilization of the free gingival graft with cyanoacrylate results in less graft shrinkage. Therefore, cyanoacrylate can be suggested as an alternative for free gingival graft immobilization.