Yara boyutlarının ölçülmesinde üç farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparıson of three different method on measuremet of the dimension of the wound
- Tez No: 301427
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLKÜ YAPUCU GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, yara boyutlarının ölçülmesinde kullanılan cetvele dayalı ölçüm, asetat yöntemi ve dijital planimetri yöntemini karşılaştırmak amacıyla yapılmış metadolojik bir çalışmadır.Araştırma evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, Nöroloji Anabilim Dalı ve Nöroşirurji Anabilim Dallarında yatan, 18 yaş üzeri 2., 3., ve 4. evre bası yarasına sahip olan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama süresince sınırlılıklara uyan ve olasılıksız örneklem tekniği ile seçilen 50 bası yarası araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini oluşturan hastalar belirlendikten sonra, uygun ışıklandırma ortamı sağlanıp, uygun pozisyon verildikten sonra araştırmanın sınırlılıkları doğrultusunda seçilmiş olan yaraların cetvel, asetat ve dijital planimetre yardımıyla boyutları ölçülüp, alan hesabı yapılmış ve kaydedilmiştir. Her yaraya sadece 1 kez ölçüm yapılmıştır.Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Paired Samples t test analizi kullanılmıştır.Cetvel ile yapılan alan ölçümlerinin asetat ve dijital planimetri ile yapılan alan ölçümlerinden daha büyük olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0,05). 10 cm²'den büyük yaralarda ise hem asetat ve cetvel ile yapılan ölçümler hem de asetat ve dijital planimetri ile yapılan ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare three wound measurement techniques: ruler method, acetate method and digital planimeter (visitrak) method. This was a methodological study.The study population, patients who had 2.,3., and 4. stage pressure ulcers in hospitalized Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Cardiovascular Surgery, Department of Orthopedics and Traumatology, Department of Neurology and Neurosurgery Departments .Study?s sampling was 50 pressure ulcers which was selected with Nonprobability sampling technique.After determinated the patients who were study?s sampling, suitable environment for lighting providedad suitable position was given to the patients. Wounds which were suitable for study?s limitations, wound size measured by ruler, acetate and digital planimetry. After that wound area was calculated and registired. Each wound was measured only once. Paired Sample T Test analysis was used for istatistical analysis.Ruler measurement tecnique was larger than acetate and digital planimetry tecniques. This difference was statistically significant (p < 0,05).Acetate measurement tecnique was determinated more smaller than ruler tecnique and more larger than digital planimetry tecnique.