Busulfanın klinik farmakokinetik olarak irdelenmesi ve sağaltımsal ilaç izlemi
Clınıcal pharmacokınetıc evaluatıon of busulfan and therapeutıc drug monıtorıng
  1. Tez No: 301428
  2. Yazar: MEHTAP NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT KARASULU, YRD. DOÇ. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; antineoplastik bir ilaç olan Busulfanın pediyatrik hasta grubunda bireylerarası farklılıkları ortadan kaldıracak şekilde doz rejimini optimize etmeyi ve bu optimizasyonun sürdürülebilirliğini sağlayacak bir yöntem geliştirmektir.Bu amaçla, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Onkoloji Bilim Dalı Kemik İliği Transplantasyonu Ünitesi'nde transplantasyona hazırlama rejiminde klasik miyeloablatif dozda Busulfan uygulanan hastalardan alınmış kan örnekleri ile çalışılmıştır. Yöntem, LC-MS/MS tekniği ile miktar tayini gerçekleştirmek üzere FDA (Gıda ve İlaç Örgütü)'nın kriterlerine uygun olarak valide edilmiştir. Validasyon çalışmaları sonrasında, alınan kan örneklerinde Busulfanın miktar tayini gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucu ulaşılan Busulfan kan düzeyi değerleri kullanılarak WinNonLin® programı aracılığıyla farmakokinetik parametreler hesaplanmıştır.Retrospektif değerlendirmeler sonucunda; analiz sonucu bulunan Busulfan kan düzeyi ve hesaplanan farmakokinetik parametreler değişkenlik göstermiştir. Busulfanın kan düzeyi 8 hastadan 3'ünde sağaltımsal aralığın dışında bulunmuştur.Geliştirdiğimiz bu yöntem analizin oldukça kısa sürede gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır. Doz modifikasyonuna da gidilerek gerçekleştirilecek Sİİ çalışmasının; pediyatrik hastalarda sağaltım ve sağkalım oranını geliştireceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Busulfan, as a neoplastic drug, is used among other drugs in conditioning regimen prior to Bone Marrow Transplantation. The aim of this study, to optimize dosing regimen in pediatric patient group to eliminate interindividual variabilities and develop a method to ensure sustainability of this optimization.For this purpose, blood samples were taken from the patients administered myeloablative regimen of Busulfan for Bone Marrow Transplantation at Ege University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Oncology, Bone Marrow Transplantation Unit. LC-MS/MS technique to perform this assay method was validated according to Food and Drug Administration (FDA) criteria. Following the validation studies, the collected samples were retrospectively analysed. Pharmacokinetic parameters were calculated by using the software WinNonLin® by means of blood levels of Busulfan.The retrospective assessments lead to the fact that the calculated pharmacokinetic parameters and the determined blood level of Busulfan wide varied interpatient and also intrapatient. The blood level of Busulfan in 3 to 8 pediatric patients were outside of the therapeutic range.Therapeutic Busulfan monitoring with this method allows the analyses were realized in relative short time in a rapid way. Therefore, we think that therapeutic drug monitoring for Busulfan during treatment with dose adjustment will improve the treatment and survival rate in pediatric patients by minimise toxicity and maximise efficacy.