Aşı uygulanan bebeklerde ağrının giderilmesinde bacak masajının etkisinin incelenmesi
A study on the effects of leg massage on reducıng paın ın vaccınated ınfants
- Tez No: 301440
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, bebeklerde Hepatit B 2. doz aşılaması sırasında, ağrının giderilmesinde aşı öncesi bir ve iki dakika süreli bacak masajı uygulamasının ağrı düzeyi ve ağlama süresine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış çift kör, randomize, çift kontrollü deneysel bir çalışmadır.Kontrol ve masaj grubundaki bebeklerin işlem öncesi, işlem sırası ve işlem sonrası ağrı durumları incelendiğinde işlem öncesi, kontrol ve masaj grubu bebeklerin NIPS puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (P>0.05). İşlem sırası, kontrol ve masaj grubu bebeklerin NIPS puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of 1 and 2 minute leg massages on perceived pain levels and crying duration applied before the second dose of Hepatitis B in order to reduce pain and accordingly it was designed as a double blind, randomized, double controlled, experimental study.The analysis of the pain levels of the infants both in the control group and the massage groups before, during and after vaccination showed that there was no statistically meaningful difference between NIPS average scores of the control group and the massage groups before vaccination (P>0.05) while a statistically meaningful difference was reported between NIPS average scores during vaccination (P0.05).