Cydonia oblonga miller bitkisinin biyolojik aktivite yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Cydonia oblonga miller in terms of biological activity
  1. Tez No: 301445
  2. Yazar: ZEHRA SİNEM HORTOOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİJEN KIVÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tezimizin kapsamında İzmir-Kemalpaşa-Yeni Mezarlık mevkiinde yabani olarak yetişen C. oblonga bitkisinin yaprak kısmında 5 ayrı çalışma şeklinde gruplandırılan çeşitli araştırmalar yapılmıştır.Birinci çalışmamızda, droğun üzerinde çeşitli makroskobik ve mikroskobik araştırmalar yapılıp özellikleri tanıtılmıştır.İkinci aşamada, droğun üzerinde, Avrupa Farmakopesi'nde yer alan yöntemler esas alınarak çeşitli kalite kontol denemeleri yapılmıştır. Bu amaçla, drog üzerinde nem, total kül, hidroklorik asitte çözünmeyen kül ve sülfat külü deneyleri yapılmış ve sonuçlar % değerler olarak verilmiştir.Üçüncü aşamada ise, tezimizin asıl amacı olan droğun biyolojik aktivite tayinleri çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Brine Shrimp yöntemi ile droğun sitotoksik aktivitesi; Disk Difüzyon, Kuyu Difüzyon ve Mikrodilüsyon yöntemleriyele antimikrobiyal aktivitesi; DPPH Radikali Yakalama ve ABTS.+ Radikal Katyon Yakalama yöntemleriyle antoksidan aktivitesi tayin edilmiştir. Ayrıca Toplam Fenolik Madde Analizi ve Toplam Flavonoid Madde Analizi de yapılmıştır.Dördüncü aşamada ise, meyveli dönemde toplanıp hazırlanan Folia Cydoniae'daki uçucu yağ, su distilasyonu yöntemiyle elde edilip, kimyasal bileşimleri Gaz Kromotografisi/ Kütle Spektrometresi (GC/MS) sistemi ile belirlenmiştir.Beşinci ve son çalışmada ise, çiçekli ve meyveli dönemlerde toplanan yapraklardan ve meyvelerinden hazırlanan Folia Cydoniae ve Fructus Cydoniae'daki rutin miktarı, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi ile tayin edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak rutin'in bitkinin yaprak kısımlarında meyve kısmına göre daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, C. oblonga collected from İzmir-Kemalpaşa-Yeni Mezarlık. The leaves part of this plant were studied as five projects.As the first study, in the botanical research carried out on the plant, anatomical and microscopical features of the drug are investigated.As the second study, quality control determinations have been conducted according to Eurpean Pharmacopeia, In this concept; humidity, total ash, acid-insoluable ash and sulphated ash of the drug were determined, and the results were reported as percentage values.As the third study, the main purpose of our thesis, the biological activity of the drug has been studied by using different methods. The cytotoxicity of the drug was evaluated by Brine Shrimp Lethality Bioassays; the antimicrobial activity of the drug was determined by Microdilution Method, Disc Diffusion Method and Agar Well Diffusion Method; the antioxidant activity of the drug was determined by DPPH Method, ABTS.+ Method. Besides, analysis of total phenolic substance and total flavonoid substance were studied.As the fourth study, the volatile oil was got from leaves of C. oblonga collected at fruiting stage of leaves. For this, water vapor distillation method was utilized. In the chemical composition of volatile oil was determined by Gas Chromatography/ Mass Spectrometry (GC/MS) System.As the fifth and last study, rutin content of C. oblonga in flowering and fruiting stages of leaves and fruit were determined by High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). In conclusion, rutin content of leaves of C. oblonga were detected more than rutin content of fruit of C. oblonga.