TRPC iyon kanallarının işlevsel ekspresyon kalıplarının post-transkripsiyonel gen susturma ile araştırılması
Investigation of functional expression profile of TRPC ion channels via post-transcriptional gene silencing
- Tez No: 301444
- Danışmanlar: PROF. DR. METİNER TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Pharmacy and Pharmacology, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, yaşlanma sürecindeki sıçan aortunda belirlediğimiz TRPC1 iyon kanalı geninin ?down?-regülasyonunun işlevsel sonuçları, A7r5 sıçan embriyonik damar düz kas ve HuH-7 insan karaciğer kanseri hücre kültürleri olmak üzere iki farklı hücre hattında RNA'ya müdahale yöntemi ile araştırılmıştır. Bu amaçla, hücrelerde nicel gen ve protein ekspresyonunun yanı sıra işlevsel analizler de gerçekleştirilmiştir. mRNA ve protein düzeylerini belirlemek amacıyla sırasıyla nicel RT-PCR ve western blot çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, HuH-7 hücrelerinde tüm gen ekspresyonunu kapsayan transkriptom analizi gen çipi kullanılarak yapılmıştır. A7r5 hücrelerinde sadece TRPC1 ve TRPC6 mRNA'ları belirlenebilir düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates functional consequences of TRPC1 ion channel downregulation that we observed in aging rat aorta by employing RNA interference in two different cultured cells, A7r5 rat embryonic vascular smooth muscle cells and HuH-7 human hepatocellular carcinoma cell lines. For this purpose, cells were used in quantitative gene and protein expression as well as in functional analyses. To determine mRNA and protein levels, qRT-PCR and western blot analyses were performed, respectively. In addition, whole genome gene expression, transcriptome, analysis was carried out using gene chips in HuH-7 cells. In A7r5 cells, only TRPC1 and TRPC6 mRNA?s were detected.