5-sübstitüe-1,2,4-triazol-3-tiyon'ların bisiklik modifiye mannich türevlerinin sentezi, antiinflamatuvar ve analjezik etkileri
Synthesis, antiinflammatory and analgesic effects of bicyclic modified mannich derivatives of 5-substituted-1,2,4-triazole-3-thiones
- Tez No: 301468
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada analjezik ve anti-inflamatuvar etki göstermesi beklenen 2,6-disübstitüe-4,5,6,7-tetrahidro-1,2,4-triazolo[3,2-b]-1,3,5-tiyadiazin yapısına sahip yeni heterosiklik bileşiklerin sentezleri yapılmıştır. Söz konusu bileşikler 3-sübstitüe-1,2,4-triazol-5-tiyonların, benzil amin, bütil amin, 1-fenetil amin ve 2-fenetil amin gibi primer aminlerle Mannich reaksiyon uygulaması sonucu elde edilmiştir.Elde edilen bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisindeki Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikleri saptanmış, yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve eleman analizi verileriyle aydınlatılmıştır.Sentezi yapılan bileşiklerin anti-inflamatuvar ve analjezik etkileri ?farelerde karagenin ile indüklenen arka pençe ödemi?, ?hot-plate? ve ?tail flick? testleri ile taranmıştır. Ayrıca, bileşiklerin akut uygulamada ülser oluşturma riskleri mikroskobik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, novel heterocyclic compounds having 2,6-disubstituted-4,5,6,7-tetrahydro-1,2,4-triazolo[3,2-b]-1,3,5-thiadiazine structure which are expected to show analgesic/anti-inflammatory activity were synthesized. These compounds were synthesized by the Mannich reaction of 3-substituted-1,2,4-triazole-5-thiones with primary amines such as benzyl amine, butyl amine, 1-phenethylamine and 2-phenethylamine.The physical properties, Rf values of thin layer chromatography, and UV absorption properties of the synthesized compounds were determined, and also their structures confirmed by using spectral methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy) and elemental analysis.Synthesized compounds were screened for their anti-inflammatory and analgesic activity by ?carrageenan-induced hind paw edema?, ?hot plate? and ?tail flick? tests in mice. In addition, gastric toxicity on acute administration of the compounds were tested.