4-nitrobenzoik asid hidrazidinden türeyen 3,4,5- trisubstite -1,2,4-triazollerin, bazı metabolitlerinin sentezi ve spektral verileri
  1. Tez No: 59093
  2. Yazar: NİHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ROLLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
-1- 1.ÖZET Daha önce tarafımızdan sentezlenen bazı 5-(4-aminofenil)-4-sübstitüe- 2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon türevlerinin bazı Candida türlerine karşı aktif olduklarını saptamıştık. Bu maddelerin 5-(4-nitrofenil)-4-sübstitüe-2,4- dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyonların ve diğer sübstitüe nitro türevlerinin aktif metabolitleri olabileceğini düşündük. Bu nedenle 4-nitrobenzoik asid hidrazidi kullanarak yeni maddeler sentezlemeyi ve antimikrobiyal etkilerini karşılaştır - mayı amaçladık. Çalışmamızın ilk aşamasında 4-nitrobenzoik asid hidrazidinin [ 1 ] allil, fenetil ve fenil isotiyosiyanatlara katımıyla 1-(4-nitrobenzoil)-4-sübs- titüetiyosemikarbazidler [ 2a-c ] elde edilmiştir. Daha sonra bu maddeler 5-(4- nitrofenil)-4-sübstitüe-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyonları [ 3a-c ] hazırla mak için 2N sodyum hidroksidle ısıtılmıştır. Sözü edilen maddelerden 2b ve 3b orijinal bileşiklerdir. 3a ve 3c Maddelerinin sodyum tuzları yeni tiyoeter türevlerini [ 4a,c; 5a,c ; 6a,c ] sentezlemek için başlangıç maddesi olarak kul lanılmıştır. Tiyoeter türevleri, 3a ve 3c'nin sodyum tuzlarının benzil,- 4-nitro - benzii ve fenasil klorürlerle reaksiyonundan hazırlanmıştır. Tiyoeter türevle - rinden 6a ve 6c' nin hidroksilamin hidroklorür ile alkali ortamda kondensas - yonundan da oksim türevleri [ 7a, 7c ] kazanılmıştır. Son olarak 4-allil-3-(ben- zoil-/ 4-nitrobenzoiltiyo)-5-(4-nitrofenil)-4H-1,2,4-triazoller [ 8a, 9a ] 3a mad desinin sodyum tuzunun benzoil ve 4-nitrobenzoil klorürlerle esterleştiril - mesi sonucunda elde edilmiştir. Bu çalışmanın diğer bölümünde prototip olarak seçilen 3b ve 4a mad - delerinin olası metabolitleri sentezlenmiştir. Bu bileşiklerden 5-(4-nitrofenil)- 2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon [11] ve 5-(4-aminofenil)-2,4-dihidro-3H- 1,2,4-triazol-3-tiyon [1 3], 1 -(4-nitro-/4-asetilaminobenzoil)tiyosemikarbazidlerin-2- [10, 12 ] 2N sodyum hidroksidle siklizasyonundan elde edilmiştir. 4a Madde - sinin asetillenmiş ürünü olan 5-(4-asetilaminofenil)-4-allil-2,4-dihidro-3H- 1,2,4-triazol-3-tiyon [ 15a ],1-(4-asetilaminobenzoil)-4-alliltiyosemikarbazidin [ 14a ] siklizasyon ürününün asetik anhidrid ile reaksiyonundan hazırlan- mıştır.2-Asetil-5-(4-asetilaminofenil)-4-(2-feniletil)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol- 3-tiyon da [ 15b ], 5-(4-aminofenil)-4-(2-feniletil)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol- 3-tiyonun asetik anhidridle asetilasyonundan sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapılan, elementel analiz yanında UV, İR, 1H-NMR,13C-NMR ve kütle spektroskopisi kullanılarak aydınlatılmıştır. Tiyosemikarbazid türevlerinin [ 2a,2b,2c,10,12,14a,14b ] UV spektrumları kimyasal yapılarına bağlı olarak 202-208.5, 243-271 ve 270-376 nm' ler arasında iki veya üç maksimum göstermiştir. Bu maddelerin N-H, C=0 ve C=S gerilme bandları sırasıyla 3340-3180, 1695-1655 ve 1260-1180 cm“1' de gözlenmiştir. Prototip olarak seçilen 2b bileşiğinin 1H-NMR spektrumunda Nı, N2 ve N4 protonları 10.62, 9.39, 7.28-7.18 ppm' ler arasında tiyosemikarbazidler için beklenen alanlarda bulunmuştur. 1,2,4-Triazolin-3-tiyon türevlerinin [ 3a-c, 11, 13, 15a, 15b ] UV spektrumları taşıdıkları sübstitüentlere ve etanoldeki tautomerik şekillerine bağlı olarak 202-206.5, 260-265 ve 285-356 nm'ler arasında iki ve üç maksimum göstermiştir. Bununla beraber bileşiklerin İR spektrumların- da hem 1260-1180 cm”1 bölgelerinde gözlenen C=S gerilme bandının varlığı hem de yaklaşık 2600 cm“1 de çıkması gereken SH grubu absorbsiyonunun olmaması bu bileşiklerin katı durumda tiyon şeklinde olduğunu kanıtlamıştır. Madde 3b'nin 1H-NMR spektrumunda 11.06 ppm' de N-H pikinin gözlen - mesi tiyon formunu desteklemiştir. Tiyoeter ve tiyolester türevlerinin [ 4a, c; 5a, c; 6a, c; 7a, c; 8a, 9a ] UV spektrumları 202-206, 220-260 ve 272-359 nm'ler arasında maksimum absorbsiyonlar göstermiştir. Bu bileşiklerin İR spektrumunda C-S gerilme bandları 710-700 cm”1 bölgesinde saptanmıştır. Yapıdaki karbonil grubu karakteristik C=0 gerilme bandı 1699-1680 cm"1 de gözlenmiştir. 1H-NMR spektrumunda bileşiklerin metilen protonları 5.01-4.42 ppm' de, oksim türevi 7c' nin N-OH protonu da 11.74 ppm'de görülmüştür.-3- Diğer bütün protonlar beklenen bölgelerde çıkmıştır. 13C-NMR' si alınan 6a' nın karbonil ve metilen karbonları 193.02 ve 40.72 ppm' de saptanmıştır. Maddenin diğer karbonları beklenen frekansta rezonansa uğramıştır. 4a, 4c, 6a, 6c, 7a ve 7c bileşiklerinin El (Elektron çarptırma iyonizasyonu) ile alınan kütle spektrumlarında moleküler iyon pikleri sırasıyla m/z 352.1, 388, 380.2, 416.1, 395.1 ve 431.4 ' de çıkmıştır. Sentezlenen tüm bileşikler antimikrobiyal aktivite için S. aureus ATCC 29213, E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, C. albicans ATCC 2091 ve M. fortuitum ATCC 6841 suşlarına karşı test edilmiştir. Taranan bileşiklerin çoğu C.albicans ve M. fortuitum suşlarına karşı aktif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY SYNTHESIS AND SPECTROSCOPIC DATA OF 3,4,5-TRISUBSTI- TUTED-1,2s4,-TRIAZOLES AND THEIR SOME METABOLITES WHICH WERE DERIVED FROM 4-NITROBENZOIC ACID HYRAZIDE Some 5-(4-aminophenyl)-4-substituted~2,4-dihydro~3H-1,2,4~triazole-3- thione derivatives which were synthesized by us were found to be active against some Candida strains. We thought that these substances would be the active metabolites of 5-(4-nitrophenyl)-4-substituted-2,4-dihydro-3H- 1,2,4-triazole-3-thione and other nitro substituted derivatives. Therefore, we aimed to use 4-nitrobenzoic acid hydrazide for the synthesis of the new substances. In the first step, 1-(4-nitrobenzoyl)-4-substitutedthiosemicarbazides [ 2a-c ] were obtained from the addition of 4-nitrobenzoic acid hydrazide to allyl, phenetyl and phenyl isothiocyanates. Afterwards these substances were heated with 2N sodium hydroxyde to give 5-( 4-nitrophenyl )-4-substi - tuted-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thiones [ 3a-c ]. From the mentioned substances 2b and 3b were original compounds.The sodium salt of the subs tance 3a and 3c were used as starting compounds to obtain new thioether derivatives [ 4a, c ; 5a, c ; 6a, c ].Thioether derivatives were prepared from the sodium salt of 3a and 3c by reaction with benzyl, 4-nitrobenzyl and phenacyl chloride respectively. From the condensation of thioether derivatives [ 6a, 6c ] with hydroxylamine hydrochloride was also produced corresponding oxime derivatives [ 7a, 7c ] in the alkaline medium. Finally, 4-allyl-3-(benzoyl-/-5- 4-nitrobenzoylthio )-5-( 4-nitrophenyl )-4H-1,2,4-triazoles [ 8a, 9a ] were obtained from the esterification of the sodium salt of substance 3a with benzoyl and 4-nitrobenzoyl chloride. In the other part of this resarch, the possible metabolites of substance 3b and 4a which were chosen as prototype have been synthesized. From these compounds, 5-( 4-nitrophenyl )-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione [ 11 ] and 5-(4-aminophenyl)-2, 4-dihydro-3H-1, 2, 4-triazole-3-thione [13] were obtained from the cyclization 1-(4-nitro-/4-aminophenyl)thiosemicarba- zides [ 10,12 ] with 2N sodium hydroxyde. 5-( 4-Acetylaminophenyl )-4-alIyl- 2, 4-dihydro-3H-1, 2, 4-triazole-3-thione [ 15a ] which is acetylated product of substance 14a was prepared from the reaction of the sodium salt of the cyclization product of 1-( 4-acetylaminobenzoyl )-4-allylthiosemicarbazides with acetic anhydride. 2-Acetyl-5-( 4-acetylaminophenyl )-4-( 2-phenylethyl )- 2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione [ 15b ] was also produced from the acetylation of 5-( 4-aminophenyl )-4-( 2-phenylethyl )-2,4-dihydro-3H-1,2,4- triazole-3-thione with acetic anhydride. The structure of compounds were elucidated using UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and Mass spectroscopy besides elemental analysis. The UV spectra of thiosemicarbazide [ 2a,2b,2c, 1 0, 1 2, 1 4a, 1 4b ] derivatives showed two and three maxima between 202-208.5, 243-271 and 270-376 nm depending on their chemical structure. The N-H, C=0 and C=S stretching bands of these substances observed at 3340-3180,1695-1655 and 1260- 1180 cm“1 respectively. In the 1H-NMR spectrum of compound 2b was chosen the prototype Ni, N2 and N4 protons were found at 10.62, 9.39 and 7.28-7.18 ppm in the expected field for thiosemicarbazides UV spectra of 1,2,4-triazoline-3-thione derivatives [ 3a-c,11,13,15a,15b ] have also been showed two and three maxima between 202-206.5, 260-265 and 285-356 nm depending on their structure and tautomeric forms in ethanol. The observation of C=S stretcing bands between the 1260-1180 cm”1 region in the IR spectra of compounds and absence of an absorption about 2600 cm“1 cited for SH group have proved that these compounds were in thione form in-6- the solid state. In the 1H-NMR spectrum of 3b, the observation of the N-H peak at 11.06 ppm has also been supported thione form.The UV spectra of thioether and thiolesther derivatives [ 4a, 4c, 5a, 5c, 6a, 6c, 7a, 7c, 8a, 9a ] showed maxima between 202-206, 220-261 and 272-359 nm. The IR spectra of these compounds showed C-S stretching bands in the 710-700 cm”1 region. The compounds having carbonyl group in the structure showed characteristic C=0 stretching bands in the 1699-1680 cm"1 region. In the 1H-NMR spectra of [ 4a, 4c, 5a, 5c, 6a, 6c, 7a, 7c, ] the methylene protons appeared at 5.01-4.42 ppm. The N-OH proton the oxime derivate 7c was also observed at 11.74 ppm. All the other protons were observed in the expected field. In the 13C-NMR spectrum of 6a, the carbonyl and methylene carbons appeared at 193.02 and 40.72 ppm respectively. The other protons resonated at the expected frequence. The EI-MS ( Electron impact ionization-Mass ) spectra of compounds 4a, 4c, 6a, 6c, 7a, 7c showed the moleculer ion peaks at 352.1, 388, 380.2, 416.1, 395.1 and 431.4 respectively. All of the synthesized compounds were tested for their antimicrobial activity against S. aureus ATCC 29213, E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, C. albicans ATCC 2091 and M. fortuitum ATCC 6841. Most of the screened substances were found to be active against C. albicans and M. fortuitum.