İşle ilgili üst ekstremite kas iskelet sistemi problemi olan ev kadınlarında kişi merkezli ergoterapi eğitiminin aktivite performansı, özür ve stres üzerine etkisi
Effect of clint centered occupational therapy education on activity performance, disability and stress level in housewives with work related upper limb musculoskeletal problems
  1. Tez No: 301469
  2. Yazar: HACER ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ulu H., İşle İlgili Üst Ekstremite Kas İskelet Sistemi Problemi Olan Ev Kadınlarında Kişi Merkezli Ergoterapi Eğitiminin Aktivite Performansı, Özür ve Stres Düzeyi Üzerine Etkisi, Uzmanlık Tezi, Ankara 2011, Çalışmanın amacı işle ilgili üst ekstremite kas iskelet sistemi problemi olan ev kadınlarının aktivite performansı, özür ve stres düzeylerini belirlemek ve kişi merkezli ergoterapi eğitiminin bu parametreler üzerindeki etkinliğini incelemektir. Karpal tünel sendromu/lateral epikondilit/omuz sıkışma sendorumu tanılarından herhangi birini almış 43 ev kadını çalışmaya dâhil edildi. Kişiler rastgele örnekleme yöntemiyle 2 gruba ayrıldı. 1. Gruba (n=20) klasik fizik tedavi programı (yüzeyel ısı, TENS, ultrason ve egzersiz) ve kişi merkezli ergoterapi eğitim programı uygulanırken, 2. Gruba sadece klasik fizik tedavi programı uygulandı. Her iki grupta tedavi öncesi ve tedavi sonrası aktivite performansı, performans memnuniyeti özür, stres ve ağrı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ulu H., Effect Of Clint Centered Occupational Therapy Education On Activity Performance, Disability And Stres Level In Housewives With Work Related Upper Limb Musculoskeletal Problem, Master Thesis, Ankara, 2011. The aim of this study is to determine activity performance, disability and stres levels of housevives with work related upper limb musculoskeletal disorders and to investigate effectiveness of clint cenetered occupationa therapy education this parameters.43 subjects diagnosed any of carpal tunnel syndrom/lateral epicondilit/shoulder impingement are enrolled to the study. Subjects are grouped into two groups with the randomize sampling method. In group 1 (n=20) maintaining classic physical therapy programme (superficial heat application, TENS, ultrasound and exercise)and clint centered occupational therapy education programme are applied while in group 2 (n=23) only maintaining classic physical therapy programme is applied. In both group activity performance, performance satisfaction, disability,pain and stress are evaluated before and after the treatment.