Bazı aroiltiyosemikarbazilerden türeyen 1,2,4-triazolin-3-tiyonların ve bazı hidrazid hidrazonlardan türeyen 3-asetil-1,3,4-oksadiazolinlerin sentezleri
  1. Tez No: 44844
  2. Yazar: N. NEHİR GÜLERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ROLLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
222 6. ÖZET Bu çalışmada, 4 - fluorobenzoik asid hidrazidinin n - propil, allil-, siklohekzil -, fenetil -, fenil isotiyosiyanatlara katımı ile 1 - (4 - flu- orobenzoil) - 4 - alkil/ariltiyosemikarbazidler [2a-e] hazırlanmıştır. Bu bileşiklerin 2N sodyum hidroksidli ortamda ısıtılmasıyla 5 - (4 - fluorofe- nil) - 4 - alkil/aril - 2,4 - dihidro - 3H - 1,2,4 - triazol - 3 - tiyonlar [3a-e] elde edilmiş ve bu bileşiklerden 3e'nin asetik anhidridle reaksiyonu sonucu 2 - asetil - 5 - (4 - fluorofenil) - 4 - fenil - 2,4 - dihidro - 3H - 1,2,4 - tria zol - 3 - tiyon [3f]; yine 3e'nin alkali ortamda benzil klorür ile etkileştiril- mesiyle ise 3 - benziltiyo - 5 - (4 - fluorofenil) - 4 - fenil - 4H - 1,2,4 - tri azol [3g] hazırlanmıştır. Çalışmamızın diğer bölümünde 4 - fluorobenzoik asid hidrazidi nin 4 - nitrobenzaldehit veya 5 - nitrofurfural ile kondensasyonundan 4 - fluoro - [(4 - nitrofenil/5 - nitro - 2 - furanil) metilen] benzoik asid hidra- zidleri [4a, b] elde edilmiştir. Bu bileşiklerin asetik anhidrid ile ısıtılmasın dan ise 3 - asetil - 5 - (4 - fluorofenil) - 2 - (4 - nitrofenil/ 5 - nitro - 2 - furanil) - 2,3 - dihidro - 1,3,4 - oksadiazoller [5a,b] sentezlenmiştir. Ayrıca triazolintiyon türevi bileşiklerden 3h'm metabolitlerin- den biri olacağını düşündüğümüz desülfürasyon ürünü 4 - etil - 5 - (4 - flu orofenil) - 2,4 - dihidro - 3H - 1,2,4 - triazol - 3 - on [7], 4 - etil - 1 - (4 - fluorobenzoil) semikarbazidin [6] % 10'luk sodyum hidroksidle siklizasyo- nundan kazanılmıştır.223 Sentezleri yapılan bütün bu bileşiklerin yapıları elementel analiz yanında UV, İR, iH-NMR, 13C-NMR [3d, 5a] ve kütle [2e, 3a, 3g, 4a, 5b, 7] spektroskopik bulguları ile aydınlatılmıştır. UV bulgularının değerlendirilmesinde sentez ilkel maddelerinin de UV spektrumları alınarak bileşiklerin UV karakteristikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. 3a-e maddelerinde tiyon-tiyol tautomerik şekillerinden hangi yapının hakim olduğu araştırılmış, bu bileşiklerde katı, polar ve nonpolar çözücülerde triazolin - 3 - tiyon şeklinin hakim yapı olduğu saptanmıştır. Oksadiazolinlerin yapıları [5a, b] diğer spektroskopik veriler yanında 13C-NMR [5a] bulguları ile de kanıtlanmıştır. 4 - fluorobenzoik asid hidrazidi [1], 1 - (4 - fluorobenzoil) - 4 - sübstitüetiyosemikarbazidleri [2a-e] ve 5 - (4 - fluorofenil) - 4 - sübstitüe - 2,4 - dihidro - 3H - 1,2,4 - triazol - 3 - tiyonlarda [3a-e] yapılan ön antimik- robiyal aktivite araştırması, tüp dilüsyon yöntemi kullanılarak, P.auregino- sa ATCC 1539', K.pneumoniae ATCC 4352, S. aureus ATCC 6538, C.albi- cans ATCC 10231, C.krusei KUEN 1001, C.pseudotropicalis KUEN 1012, C.utulis KUEN 1031 suşlarına karşı yapılmış, incelenen bileşiklerden birço ğunun C.krusei susu hariç diğer suşlara karşı aktivite gösterdikleri bulun muştur.
Özet (Çeviri)
224 7. SUMMARY In this study, 1 - (4 fluorobenzoyl) - 4 - alkyl/arylthiosemicarbazides [2a - e] were prepared by adding 4 - fluorobenzoic acid hydrazide to n - propyl-, allyl-, cyclohexyl-, phenethyl-, phenyl isothiocyanates. On heating these compounds with 2N sodium hydroxide, 5 - (4 - fluorophenyl) - 4 - alkyl/aryl - 2,4 - dihydro - 3H - 1,2,4 - triazole - 3 - thiones[3a - e] were obtained. In addition, 2 - acetyl - 5 - (4-fluorophenyl) - 4 - phenyl - 2,4 dihydro - 3H - 1,2,4 - triazole - 3 - thione [3f] was synthesised by the reaction of 3 e and acetic anhydride. The reaction of 3 e with benzylchloride in the alkaline medium yielded 3 - benzylthio - 5 - (4 - fluorophenyl) - 4 - phenyl - 4H - 1,2,4 - rriazole [3g]. 4 - Fluoro[(4 - nitrophenyl/5 - nitro - 2 - furanyl)methylene] benzoic acid hydrazides [4a, b] were also prepared by the condensation of 4- fluorobenzoic acid hydrazide with 4 - nitrobenzaldehyde or 5 - nitrofurfural respectively. Then, 3 - acetyl - 5 - (4 - fluorophenyl) - 2 - (4 - nitrophenyl/5 - nitro - 2 - furanyl) - 2,3 - dihydro - 1,3,4 - oxadiazoles [5a, b] were synthesised by heating these compounds [4a, b] with acetic anhydride. We thought that desulfuration may be a metabolic pathway for triazolinethiones. We synthesised 4 - ethyl - 5 - (4 - fluorophenyl) - 2,4 -225 dihydro - 3H - 1,2,4 - triazole - 3 - one [7] by the cyclization of 4 - ethyl - 1 - (4 - fluorobenzoyl) semicarbazide [6] with 10% sodium hydroxide for use in the future metabolic experiments. The structure of synthesised compounds were elucidated using UV, IR, 1H - NMR, "C - NMR [3d, 5a] and Mass [2e, 3a, 3g, 4a, 5b, 7] spectroscopic methods besides elemental analysis. UV characteristics of these compounds were investigated by comparing with the UV data initial subtances in detail. The predominant form of 3a - e, which may exist in thiole or thione tautomeric form, was investigated. The spectral data showed that these compounds exist in the triazoline - 3 - thione structure in the solid state and in the polar or non polar solvents. The structure of oxadiazoles [5a, b] was also supported by 13C - NMR[5a] together with other spectroscopic data. 4 - Fluorobenzoic acid hydrazide [1], 1 - (4 - fluorobenzoyl) - 4 - substitutedthiosemicarbazides [2a - e] and 5 - (4 - fluorophenyl) - 4 - substituted - 2,4 - dihydro - 3H - 1,2,4 - triazoline - 3 - thiones [3a - e] were tested for preliminary antimicrobial activity using the tube dilution method against P.aureginosa ATCC 1539, K.pneumoniae ATCC 4352, S. aureus ATCC 6538, C.albicans ATCC 10231, C.krusei KUEN 1001, C.pseudotropicalis KUEN 1012, C.utulis KUEN 1031. None of these compounds found to be active against C.krusei but most of them were active againts other microorganisms.