Ayak bileği stabilizatörlerinin stabil olmayan denge platformları üzerindeki aktivasyonlarının araştırılması
Investigation of the activations of ankle stabilizators on unstable balance platforms
  1. Tez No: 301470
  2. Yazar: GÜLCAN HARPUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, peroneus longus, tibialis anterior ve gastrokinemius kaslarının aktivasyonlarının, denge tahtası ve BOSU(Both Sides Utilized Balance Trainer) platformları üzerinde yapılan dört farklı kapalı kinetik halka egzersizi sırasında farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Çalışmaya 23 sağlıklı birey dahil edilmiştir (yaş: 23.2±1.5; boy: 170.1±9.3cm; kilo: 66.4±12.2 kg; VKİ: 22.8±2.5 kg/m2). BOSU ve denge tahtası üzerinde yapılan öne hamle, yana hamle, tek bacak durma ve tek bacak mini-squat egzersizleri sırasında peroneus longus, tibialis anterior, gastrokinemius kaslarının aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi ile kaydedilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden istatistiksel analizlerde non-parametrik testler kullanılmıştır. Gastrokinemius kası hariç, diğer kasların aktivasyonları her iki platformda benzer çıkmıştır (p>0.05). Gastrokinemius kasının aktivasyonu BOSU üzerinde yapılan tek bacak mini-squat egzersizinde daha fazla çıkmıştır (p=0,02). Peroneus longus ve gastrokinemius kası en fazla tek bacak durma egzersizinde aktivasyon gösterirken, tibialis anterior kası en fazla yana hamle egzersizinde aktivasyon göstermiştir. Tibialis anterior kasının denge tahtası üzerinde yapılan öne ve yana hamle egzersizlerindeki aktivasyonları cinsiyetlere göre farklılık göstermiştir (p0.05). Gastrokinemius kasının aktivasyonu BOSU üzerinde yapılan tek bacak mini-squat egzersizinde daha fazla çıkmıştır (p=0,02). Peroneus longus ve gastrokinemius kası en fazla tek bacak durma egzersizinde aktivasyon gösterirken, tibialis anterior kası en fazla yana hamle egzersizinde aktivasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether the activation of peroneus longus, tibialis anterior and Gastrokinemius muscles differ during four different closed kinetic chain exercises on balance board and BOSU(Both Sides Utilized Balance Trainer) platforms. 23 healthy subjects (age: 23.2±1.5 yrs; height: 170.1±9.3cm; weight: 66.4±12.2 kg; BMI: 22.8±2.5 kg/m2) were included in this study. The activation of peroneus longus, tibialis anterior and gastrocnemius muscles during forward-lunge, side-lunge, one-leg-stance and one-leg-squat exercises on balance board and BOSU were recorded by using surface electromyography. Non-parametric tests were employed for statistical analysis. The activations of the other muscles except gastrocnemius were found to be the same in terms of both platforms (p>0.05). The activation of gastrocnemius muscle was recorded as higher in one-leg-mini-squat exercise on BOSU (p=0.02). Peroneus longus and gastrocnemius muscles revealed maximum activation in one-leg-stance exercise, while the maximum activation of tibialis anterior muscle was in side-lunge exercise.