Ayak bileği kaslarının futbol üst vuruş tekniğinin geliştirilmesine etkileri
The Effects of ankle muscles on developing the technique of upper kick
- Tez No: 27648
- Danışmanlar: DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
-87- IX. ÖZET“AYAK BİLE?İ KASLARININ FUTBOL ÜST VURUŞ TEKNİ?İNİN GELİŞTİRİLMESİNE ETKİLERİ”I İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir profesyonel futbol kulübü ile Avrupa yakasında yer alan bir ortaokuldan 12-14 yaş grubunda, 15' er kişilik gruplardan oluşmak üzere toplam 30 genç sporcu üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu 30 sporcunun 15' i Denek grubunu oluşturmuş ve bilimsel kriterlere uygun, sistematik bir üst vuruş ile ayak bileği extantion açısını geliştirici 12 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. İkinci grup olan Kontrol grubu ise 12 haftalık çift kale maç ağırlıklı bir antrenman programına tâbi tutulmuştur. Antrenmanlar haftada 3 gün ve 60 dk. olarak yapılmıştır. Her iki gruba 1. haftanın başında ve 6 ile 12. haftanın sonunda şutun isabetliliği, şutun sertliği ve ayak bileği extantion açısını ölçen testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
-88- IX. SUMMARY“THE EFFECTS OF ANKLE MUSCLES ON DEVELOPING THE TECHNIQUE OF UPPER KICK”i On totally 30 young athletes from a professional football club in Anatolian part of Istanbul and from a secondary school in Europe part a 12-14 ages group, formed by groups of 15 person each, a research was carried out. 15 of this 30 athletes constituted the subject group and they were given a training programme of 12 weeks for developing the extansion angle of the ankle by way of a systematical upper kick. The second group, the control group was subjected to a training programme focusing on double-goal games, of 12 weeks. The trainings were carried out in 3 days and 60 min. each per week. To each group, some tests measuring the hitting of the shot its severity and the extansion angle of ankle were applied at the begining of the first week and at the end of 6th and 12th weeks.