Bir üniversitenin sağlıkla ilgili alanlarında öğrenim gören gençlerin human papilloma virüs enfeksiyonuna ilişkin bilgileri
The knowledge of the youngs being about HPV infection who educated in health related departments of a university.
  1. Tez No: 301471
  2. Yazar: DERYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma, Hacettepe Üniversitesi'nin sağlıkla ilgili alanlarında öğrenim gören son sınıf gençlerin Human Papilloma Virüs enfeksiyonuna ilişkin bilgilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde, HÜ Senatosu Etik Komisyonu'ndan yazılı izin alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, ?Evrenin Bilindiği Durumlarda Örneklem Sayısının Hesaplanması? formülüne göre hesaplanmış ve örneklem sayısı 270 olarak belirlenmiştir. Gençlerin öğrenim gördükleri fakülte ve bölümlerinden örnekleme alınacak kız ve erkek öğrenci sayısı ?Büyüklüğe Orantılı Tabakalı Rastgele Örnekleme Yöntemi? ile belirlenmiştir. Bu örnekleme yöntemine göre, tabakalarda yer alan öğrenciler, isimlerine numara verilerek sıralanmış ve basit rastgele sayılar tablosu kullanılarak örnekleme alınacak öğrencilere karar verilmiştir. Veri toplama aracı olarak, veri toplama formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 15.0 paket programında; Tanımlayıcı İstatistikler (sayı, yüzde), Fisher Kesin Ki-kare, Pearson Chi-square, Continuity Correction Ki-kare, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tüm gençlerin HPV bilgi puanı ortancasının 39 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca erkek öğrencilerin HPV bilgi puanı ortancasının (42.9), kız öğrencilerden (35.7) yüksek olduğu belirlenmiştir (p>0.05). En yüksek HPV bilgi puanı ortancasının Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine, bölümler arasında ise; Türkçe Tıp, İngilizce Tıp ve Hemşirelik bölümlerine ait olduğu belirlenmiştir (p0.05) daha yüksek olduğu, cinsel deneyime daha erken yaşta başladıkları belirlenmiştir (p>0.05). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, gençlerin HPV enfeksiyonuna ilişkin bilgilerini etkileyen faktörlere yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to identify the HPV infection related knowledge of the senior students at the health-related programs. To conduct this research, the written permission from the Ethics Committee of the Hacettepe University has been granted. The sample of the research was calculated in accordance with ?the formula for finite population sample size? and the sample score was determined as 270. The sample size of the male and female students from each department was identified by using ?layered random sampling? approach. According to this sampling approach, students in layers were put in order by given numbers to their names and thereby using simple random numbers table the students in sample were determined. Data collection forms were used as a data collection tool. Collected data was analyzed, using SPSS Version 15. Analysis of the data was carried out, using Descriptive Statistics (frequency, percentage), Fisher exact test for significance, Pearson Chi-square, Yates correction for continuity, Kruskal Wallis H, and Mann Whitney U tests. Analysis of the results showed that the median of the knowledge score was 39. Besides, it was determined that the median of the HPV knowledge score of the male students, (42.9) is higher than the female students (35.7) (p>0.05). The highest median of the HPV knowledge score was among the students of the Faculty of Medicine and Dentistry, among the departments, among the students of the Medicine (Turkish program), Medicine (English program), and Nursing departments (p0.05) and male students start to sexual experience earlier than female students (p>0.05). Based on the results of this study, proposals oriented to the factors that affect the knowledge of the young adults about HPV infection were brought forward.