İlkokul çocuklarında besin tüketiminin dijital fotoğraflama yöntemiyle saptanması
Evaluatıon of valıdıty of dıgıtal photograph based dıetary ıntake ın school chıldren
  1. Tez No: 301481
  2. Yazar: TUĞÇE ORKUN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Besin tüketim durumunun saptanmasında birçok yöntem kullanılmaktadır. Günümüzde yeni teknolojik gelişmelerin etkisiyle diyetle alımın saptanmasında dijital fotoğraflama yönteminin beslenme ve diyetetik alanındaki araştırma ve uygulamalarda kullanılmaya başlanması ümit verici bir yöntemdir. Dijital besin fotoğraflama yöntemi besinlerin tüketim miktarlarının tahmininde bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amaçları, çocuklarda besin tüketim durumunun besin tüketim kaydı (KY) ve dijital fotoğraflamaya dayalı kayıt yöntemi ile saptamak, yeni bir yöntem olan dijital fotoğraflamaya dayalı besin kayıt yönteminin (DY) geçerliliğini belirlemek ve güvenilirliğini araştırmaktır. Bu çalışma, Ankara'da Mehmet Özcan Torunoğlu İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 40 çocuk (20 erkek ve 20 kız) üzerinde yürütülmüştür. Çocuklara ilişkin genel özelliklerini, besinleri tüketim sıklığını ve fiziksel aktivite durumlarını saptamak için sorukağıdı uygulanmıştır. Her hafta 5 çocuk çalışmaya alınmıştır. Çocuklardan bir günü hafta sonuna denk gelecek şekilde birbirini izleyen 4 gün süre ile 24 saatlik besin tüketim kaydı (KY) alınmıştır. Aynı dönem için, çocuk ve ailelerine dijital fotoğraf makinesi verilmiş, sabah yataktan kalkıp gece yatıncaya kadar tüm ana ve ara öğünlerde tükettikleri tüm besinlerin tüketim öncesi ve sonrası dijital fotoğraflarını (DY) çekmeleri istenmiştir. Besinleri ve yemekleri fotograflama tekniği tüm öğrenci ve velilerine anlatılmış ve gösterilmiştir. Çocukların antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi) alınmış ve beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi/boy uzunluğu oranları hesaplanmıştır. Erkek ve kız çocuklarının yaş ortalaması (±S) sırasıyla 8.05±0.22 ve 8.1±0.31 yıldır. Günlük enerji alımı KY ve DY'e göre, sırasıyla erkeklerde 2226.9 ± 613.3 ve 1611±209.79 kkal ve kızlarda 1781.5±341.83 ve 1404.7 ± 258.04 kkal'dir.
Özet (Çeviri)
A variety of methods are available and are used for dietary intake studies. Recent advancements in technology in dietary assessment, specifically use of digital imaging of food, is a promising method in nutrition and dietetics research and practice. Food photographs are widely used as instruments to estimate amount of consumed foods. The objectives of this study are to assess the dietary intakes of school children using 4 days 24 hour records (RM) and digital photograph based dietary intake, to validate the use of a novel digital image-based food record (DM) and to assess the reliability. This study was held in Mehmet Özcan Torunoğlu Elementary School in Ankara on 40 children (20 boys and 20 girls). A questionnaire was applied for the determination of the general characteristics, food intake frequency and physical activity levels of the children. Each week 5 children were recruited and 24-h record method (RM) was applied for 4 consecutive days with one day as a weekend day. For the same period by using a digital camera, the participants were instructed and demonstrated to take digital photos (DM) for all meals and snacks, before and after the consumption of foods. Anthropometric measurements (height, body weight, waist and hip circumferences) of children were taken and body mass index (BMI), waist circumference/height ratios were calculated. Mean (±SD) age of the boys and girls were 8.05±0.22 and 8.1±0.31 years, respectively. According to RM and DM, daily energy intakes of boys were 2226.9±613.13 and 1611±209.79 kcal and girls were 1781.5±341.83 and 1404.7±258.04 kcal, respectively.