Akut anterior talofibular bağ yaralanmalarında kinezyo bant ve prıce tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Kinesio taping therapy method versus therapy method in cases of acute anterior talofibular ligament ınjuries of the ankle ligament,
  1. Tez No: 301480
  2. Yazar: AYÇA ARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aracı A. Akut Anterior Talofibular Bağ Yaralanmalarında Kinezyo Bant ve Tedavi Yöntemlerinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2008.Bu çalışma, akut anterior talofibular ligament inversiyon yaralanmalarının tedavisinde Kinezyo bant uygulamasının sonuçlarını koruma, buz, kompresyon, elevasyon ve dinlenmeyi (PRICE) içeren tedavi sonuçları ile karşılaştırarak her iki yöntemin göreceli etkinliklerini araştırmak amacıyla, prospektif olarak planlandı. Çalışmaya 1. ve 2. dereceden akut Anterior talofibular bağ yaralanması olan 30 hasta alındı. Hastalar basit rastgele yöntemle 15'er kişilik Kinezyo bant ve PRICE yaklaşımlarının uygulandığı 2 gruba ayrıldı. Anterior talofibular ligament eklem hareket açıklığı üniversal gonyometre ile eklem çevresindeki ödem modifiye 8 yöntemi kullanılarak mezura ve ağrı şiddeti, görsel ağrı skalası (GAS) kullanılarak (0= hiç ağrı yok, 10= dayanılmaz şiddette ağrı şeklinde işaretlendi) ölçüldü. Alt ekstremite fonksiyonları ?Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası?: `Lower Ekstremity Functional Scale' (LEFS) ile değerlendirildi. Hastaların bir grubu yalnızca kinezyo bant uygulaması ile diğer grup ise PRICE yöntemi ile toplam 7 gün tedavi edildi. Ayrıca her iki gruba da normal eklem hareketliliğine yönelik basit egzersizler verildi. Elde edilen verilerin grup içi değişimleri ?Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi? ile; gruplar arası karşılaştırmalar ise ?Mann-Whitney U testi? kullanılarak analiz edildi ve ?=0.05 olarak belirlendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde, hem Kinezyo bant hem de PRICE grubunun başlangıç çevre ölçümleri ve ağrı düzeyinin, tedaviye başlandıktan sonraki 3. gün ve 7. gün değerlerine göre anlamlı düzeyde azalma gösterdiği (p0.05) Ancak her iki grubun 7.
Özet (Çeviri)
Aracı A., Kinesio Taping Therapy method versus Therapy method in cases of Acute Anterior Talofibular Ligament Injuries of the Ankle Ligament, Hacettepe University, Institute of Medical Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master of Science Thesis, Ankara, 2008.This is a prospective study with the aim of analyzing comparative efficiencies of both methods by comparing the results of Kinesio taping and the results of therapy consists of ice, compression, elevation and rest, for acute inversion injuries of the ankle ligament. 30 patients who has 1st and 2nd degree acute inversion injuries of the ankle ligament were enlisted to the study. Patients were randomly separated to two groups each consisting 15 patients; namely Kinesio taping group and PRICE group, in which protection, resting, icing, compression and elevation approaches was applied. The angle of the ankle movement was measured with goniometer and around of the ankle edema was measured with tape using modified 8 method. Pain intensity was measured using visual pain scale (GAS) as 0= no pain or 10= worst possible pain. Functionality of lower extremities was evaluated using ?Lower Extremity Functional Scale? (LEFS). One group was treated by using kinesio taping and the other group was treated by using PRICE method for 7 days. Furthermore, both groups were instructed with simple exercises aimed to normal range of motion of the ankle. Intragroup variability of results was analyzed using ?paired two sample Wilcoxon test? and intergroup comparisons were analyzed using ?Mann-Whitney U test? and found to be ?=0.05. When the results were compared, pain intensity levels and initial circumference measures were significantly decreased 3rd and 7th days following therapy for both Kinesio taping and PRICE groups (p0.05).