Sağlık Bakanlığı hastanelerinde finansal verilerin konsolidasyonu ve uygulama örneği
Ministry of Health hospitals financial data consolidation and an application
  1. Tez No: 301489
  2. Yazar: SERAP DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÖZGEN NARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünya genelinde yaşanan değişimlerle kamu yönetimi yeniden yapılandırılmış, sağlık hizmetleri de bu değişimin bir parçası olmuştur. Bu değişim ile Sağlık Bakanlığı'nın işlevi düzenleyici, denetleyici ve temel sağlık hizmetlerinin sunumunu sağlayıcı bir konuma yükseltilerek; 2. ve 3. basamak sağlık hizmetleri sunumu genel olarak idari ve mali yönden özerk olacak kamu hastane birliklerine bırakılacaktır. Bu araştırma, kısa bir süre sonra kurulacak olan Kamu Hastane Birliklerinin finansal verilerini nasıl konsolide etmesi gerektiğine yönelik bir modelleme içermektedir.Bu modeli oluştururken Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri hariç, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamakta hizmet sunan 816 adet hastane ve sağlık merkezinin 2008 yılına ait finansal verileri kullanılmıştır. Finansal tabloları konsolide etmek için iki aşamadan oluşan bir çalışma yapılmıştır. Birinci aşamada, hukuken birbirinden bağımsız olarak çalışan dört finansal sistemden (Genel Bütçe, Döner Sermaye, Taşınır Mal ve Taşınmaz Mal Finansal Sistemleri) elde edilen verilerin birleştirilmesiyle füzyon tablolar elde edilmiştir. İkinci aşamada ise uluslararası ve ulusal muhasebe standartları temel alınarak, ikinci ve üçüncü basamakta hizmet sunan 816 hastane ve sağlık merkezinin füzyon tabloları tek bir işletme gibi konsolide edilerek, konsolidasyon metodolojisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bireysel konsolide tablolar üzerinden illere, hastane türlerine, coğrafi bölgelere ve sağlık hizmeti basamaklarına göre dağılım analizleri yapılarak politika belirleyicilerine bu tablolardan nasıl faydalanılacağı konusunda yol gösterilmeye çalışılmıştır. Oluşturulan bu modelin, birlik yöneticilerine tablolarını konsolide ederken temel bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes around the world restructured public management, and health services have been part of this change. With this, the functions of the Ministry of Health will be promoted to roles of regulatory, supervisory and delivery of primary health care. Delivery of second and third level health services in general will be left to the Public Hospital Associations, which will be established soon, with administrative and financial autonomy. This research introduce a model shows how to form and consolidate financial data in the Public Hospital AssociationsTo constitute this model, financial data from 816 hospitals and health centers except Oral and Dental Health Centers in the secondary and tertiary care under the Ministry of Health were used. The research was made of two phases to consolidate financial statement. First, fusion tables were created by merging the data from the four legally independent financial systems (the General Budget, the Revolving Fund, Chattel and Immovable Property Financial System). Then, based on international and national accounting standards, the fusion tables of 816 hospitals and health centers were consolidated as they were a single enterprise and explicit information on the methodology of consolidation was provided. Finally, distribution analyses were made using individual consolidated statements according to the provinces, hospital type, geographic regions and the steps of health services in order to show how policy makers can intuitively use these tables. For association managers, this model is thought of as a primary source of information as to how to consolidate financial data.