Tam ve metal destekli porselenlerde marjin seramiğinin yapımında kullanılan iki farklı yöntemin seramik homojenitesine etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of two different methods which are used in the construction of margin ceramics in the all and metal reinforced porcelain on the ceramic homogeneity
- Tez No: 301490
- Danışmanlar: PROF. ŞENAY CANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Metal destekli seramik restorasyonlar diş hekimliğinde sabit bölümlü protez yapımı amacıyla uzun yıllardır tercih edilen restorasyonlardır. Bu restorasyonların tercih edilmelerini sağlayan bir çok olumlu özelliklerinin yanında; estetik bölgede tatminkar sonuçlar sağlayamamaları da en belirgin dezavantajlarıdır. Metal alt yapı materyalinin kullanımına bağlı olarak restorasyonun servikal bölgesindeki dişetinde meydana gelen gri renkli yansımalar, marjin seramiklerinin uygulanması ile önlenmeye çalışılmıştır. Marjin seramiklerinin uygulanması ayrıca periodontal dokular için daha iyi bir servikal uyumun elde edilmesini de sağlamıştır. Marjin seramiklerinin servikal bölgede uygulanması ile sabit bölümlü protezler baskı tipi streslere karşı dayanıklı hale gelebilir. Ancak marjin seramiklerinin özellikle tam seramik sistemlerindeki kullanımıyla ilgili olarak literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı alt yapı materyali ve marjin seramiklerinin ara yüzey özelliklerinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada Ice zirconia translucent, IPS emax ZirCAD, İnCoris AL olmak üzere üç farklı alt yapı materyali ve titanyum (kontrol grup) ; farklı marjin seramikleri ile kombine edilerek kullanılmıştır. Bütün alt yapı materyalleri 15 x 5 x 0.5 mm boyutlarında hazırlanmıştır. Marjin seramikleri zirkonya, alümina, Ice zirkonya ve titanyum alt yapılar üzerine 0.5 mm yüksekliğinde kondanse edilerek uygulanmıştır. Fırınlama işleminin ardından her üretici firmanın dentin seramikleri marjin seramikler üzerine paslanmaz çelik kalıp yardımıyla 0.5mm yüksekliğinde uygulanmıştır. Dentin seramiklerinin fırınlanmasından sonra tüm örneklere glazür işlemi uygulanıp son fırınlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Örnekler Scanning Electron Microscopy (SEM) için hazırlanmış ve püskürtme yöntemiyle altın tozu ile kaplama yapılmıştır. Alt yapı materyali ve marjin seramiği ara yüzeyi farklı büyütmeler (XL 20, Philips, Eindhoven, NL) altında değerlendirilmiştir. Her grupta morfoloji ve kimyasal analiz seramik ve alt yapı materyali ara yüzeyinden EDS (INCA Energy Analyzer, Oxfordshire, UK) donanımlı SEM kullanılarak monitorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal-ceramic fixed-dental prosthesis (FDP) has a long history in dentistry and considered as an established restoration material of choice in fixed prosthodontics. In addition to their several positive qualities which make these restorations preferable; their most salient disadvantage is their unability to get satisfying results in aesthetic area. One major problem related to the metal shine through is tried to be avoided by the application or margin ceramics. Gray reflections that occur in gingiva which is situated in the cervical area of the restoration relating to the use of the metal shine are tried to be prevented by the application of the margin ceramics. This has also led to better cervical integration for periodontal conditions. The application of the margin ceramics has also led to obtain better cervical integration for periodontal conditions. However, with the application of margin ceramics, cervical areas of the FDPs are more resistant to fractures due to compressive stresses. Unfortunately,there is not enough data available on the use of margin ceramics particularly for all-ceramic system in the literature. The purpose of this study is to evaluate the interfacial properties at the margin ceramic-framework material. Three brands of framework materials namely, Ice zirconia translucent, IPS emax ZirCAD, inCoris AL and titanium (control group) were used in combination with different margin ceramics. All framework materials are prepared in the dimensions of 15 x 5 x 0.5 mm. The individual margin ceramics for the zirconia ceramic cores, alumina ceramic cores, ICE zirkonia ceramic cores and titanium cores were condensed at a thickness of 0.5 mm. Following the firing process, dentin ceramics of each manufacturers? were condensed on margin ceramic at a thickness of 0.5 mm by the help of stainless steel template. Following the firing process all specimens were glazed and fired again. The polished sections were prepared for SEM and sputter coated. The core?veneer interface was examined under different magnifications (XL 20, Philips, Eindhoven, NL). Morphology and chemical analysis was monitored at the ceramic?framework interface of each group using SEM equipped with an EDS (INCA Energy Analyzer, Oxfordshire, UK).