Paralel ve konik formdaki farklı post tiplerinin kök kanalına bağlanma dayanımları ve kırılma dirençlerinin incelenmesi
The investigation of the fracture resistance and the bond strength to root canal of different type parallel and tapered post systems
  1. Tez No: 301495
  2. Yazar: SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, paralel ve konik formdaki zirkonyum, metal ve fiber postların, kırılma dirençleri ve kök dentinine bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada 120 adet tek köklü insan dişi kullanıldı. Bağlanma dayanımı testi için 60 adet mandibular kesici dişin kuronları uzaklaştırıldı ve ProTaper NiTi dönen aletler kullanılarak F3' e kadar prepare edildi. Şekillendirme işleminden sonra kök kanalları tek kon ProTaper gutaperka ve AH 26 kanal dolgu patı birlikte kullanılarak dolduruldu. Doldurmayı takiben, kök kanalları kullanılacak post materyallerine göre (zirkonyum, metal, cam fiberle güçlendirilmiş kompozit post) 3 gruba (n=20) ve daha sonra uygulanacak post şekillerine göre (paralel ve konik) 2 alt gruba ayrıldı (n=10). Grup 1: zirkonyum paralel post, Grup 2: zirkonyum konik post, Grup 3: döküm metal paralel post, Grup 4: döküm metal konik post, Grup 5: cam fiberle güçlendirilmiş kompozit paralel post, Grup 6: cam fiberle güçlendirilmiş kompozit konik post. Postlar, oluşturulan post boşluklarına RelyX U100 self-adeziv rezin siman kullanılarak yapıştırıldı. Ardından örnekler, termal siklus cihazında, döngüler arasında 20 sn olacak şekilde, 5 °C ve 55 °C'lik su banyolarında 6000 devir ısısal döngüye tabi tutuldu. Her grupta koronalden apikale doğru olmak üzere 1 mm kalınlığında kesitler alındı (n=2) ve push-out bağlanma dayanımı test uygulandı. Kırılma direnci testi için 60 mandibular premolar dişin kuronları uzaklaştırıldı. Şekillendirme ve doldurmayı takiben, kökler push-out bağlanma dayanımı testinde önceden tanımlandığı gibi post materyallerine ve post şekillerine göre 6 gruba ayrıldı. Örnekler ısısal döngüye tabi tutulduktan sonra geleneksel test cihazında kırılma direnci testi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey, Kruskall-Walis, Dunn's Testleri kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, metal konik döküm postlar en yüksek bağlanma dayanımı değerleri gösterdi ve diğer gruplar ile arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu (p0.05).Tüm gruplar arasında fiber konik ve zirkonyum paralel post grupları en düşük bağlanma dayanımı değerleri gösterdi. Tüm gruplar arasında fiber post grupları istatistiksel açıdan en düşük, zirkonyum paralel postlar en yüksek kırılma direncini gösterdi. Sonuç olarak, çalışmamız döküm metal postların bağlanma dayanımlarının en yüksek, fiber postların ise hem bağlanma dayanımlarının ve hem de kırılma dirençlerinin en düşük olduğunu göstermiştir. Post şeklinin bağlanma dayanımı üzerine etkisinin olmadığı, tüm post gruplarında paralel postların konik postlara göre daha yüksek kırılma direncine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the fracture resistance and the bond strength to root canal of parallel and tapered zirconia, metal and fiber posts. One hundred and twenty single-rooted human teeth were used in this study. The crowns of 60 mandibular anterior teeth were removed for bond strength test and root canals were prepared with ProTaper NiTi rotary instruments up to size F3. After instrumentation, root canals were filled using single-cone ProTaper gutta-percha in conjunction with AH 26 root canal sealer. Following obturation, the roots were divided into three groups according to the post types used (zirconia, metal and glass fiber reinforced composite posts) (n=20), and then each group was subdivided into 2 groups according to post shape (parallel and tapered) (n=10). Group 1: zirconia parallel post, Group 2: zirconia tapered post, Group 3: cast metal parallel post, Group 4: cast metal tapered post, Group 5: glass fiber reinforced composite parallel post, Group 6: glass fiber reinforced composite tapered post. Parallel and tapered posts were luted with RelyX U100 self-adhesive resin cement into post space. Thereafter, specimens were exposed to 6000 thermal cycling for 20 sec at 5 ?C and 55 ?C water baths. In each group, 1mm-thick root slices obtained from coronal to apical direction (n=2) and subjected to push-out test. The crowns of 60 mandibular premolars were removed in order to use in fracture resistance test. Following preparation and obturation, the roots were divided into 6 groups according to post materials and shapes in manner described previously for push-out test (n=10). After thermal cycling, the specimens were subjected to the fracture resistance test in a universal testing machine. The data were analysed by one way analyses of variance (ANOVA), Tukey, Kruskall-Wallis, Dunn?s Test. According to the results, tapered cast metal posts showed highest bond strength values and there was statistically significant difference between tapered cast metal posts and the other groups (p0,05). In all groups, fiber tapered and zirconia parallel posts showed the lowest bond strength values. Fiber post groups showed the statistically significant lowest fracture resistance, zirconia paralel posts have the highest fracture resistance in all groups. As a conclusion, the present results showed that cast metal posts have the highest bond strength; fiber posts have the lowest bond strength and fracture resistance values. There was no effect of post shapes on bond strength and in all groups parallel posts showed higher fracture resistance than tapered posts.