Sevofluran anestezi altında turnike uygulana cerrahi artroskopi olgularda E vitaminini nötrofillerde kalsiyum sinyali ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effect of vitamin E on Ca2+ signal in neuthrophils and oxidative stress in tourniquet performed patients under sevoflourane anesthesia
- Tez No: 301501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ YAVUZ, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sevofluran Anestezisi Altında Turnike uygulanan Cerrahi Artroskopi Olgularında E Vitamininin Nötrofillerde Kalsiyum Sinyali ve Oksidatif Stres Üzerine EtkileriBu çalışmada turnike uygulanan cerrahi artroskopi hastalarında oksidatif stresin etkisi, oksidatif strese yanıt olarak nötrofil sitozolüne kalsiyum iyonu akışının önemi ve preoperatif uygulanacak vitamin E'nin etkisinin araştırılması planlandı.Polimorfonükleer lökositler (PMNL) inflamatuvar süreçte ana rolü oynayan hücrelerdir. Ca2+ sinyalinin oluşumunu sağlayan sitazolik Ca2+ konsantrasyonunda artış, nötrofil aktivasyonunda önemli bir basamağı oluşturmaktadır. Ca2+ sinyalizasyonu ve nötrofil aktivitesinde artış doku hasarına sebep olan reaktif oksijen radikalleri (ROS) oluşumunu indüklemektedir.Çalışmaya belirli sağlık sorunu olmayan artroskopi yapılacak 20 hasta alındı. Tüm hastalardan preoperatif ve postoperatif kan örneği alındı. Grupların postoperatif periyotlarında nötrofillerde intrasitoplazmik Ca+2 düzeyleri ve oksidatif stres göstergeleri preoperatif değerlerine göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The effect of vitamin E on Ca2+ signal in neuthrophils and oxidative stress in tourniquet performed patients under sevoflourane anesthesiaIn this study, we aimed to investigate the effect of preoperatively administeard vitamin E on oxidative stres parameters such as LP, GSH, GSH-Px, intracelluler calcium release in neutrophil whick were freshly isolated from surgical artroscopy performed patients.Polimorphonuclear leucocytes are the main role performing cells in the inflamatory process. The cytosolic Ca2+ concentration enhance that adequates the formation of Ca2+ signal constitutes an important step in neutrophil activation. The Ca2+ signalisation and the increase in neutrophil activation induce the reactive oxygen radicales formation that causes tissue damage.Twenty healthy artroscopy planned patients were included to the study. Intra cytosolic Ca2+ levels and oxidative stress markers in the postoperative period were found significantly higher according to preoperative levels.