Servikal intervertebral disk dejenerasyonu oluşturulmuş ratlarda, mezenkimal kök hücrenin disk rejenerasyonu üzerinde etkisi ve bunun histopatolojik olarak incelenmesi
Efficiency of mesenchymal stem cell on disc regeneration at rats with experimental servical intervertebral disc degeneration and histopathological evaluation of mesenchymal stem cell
- Tez No: 301535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERAMEDDİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Servikal dejeneratif disk hastalıkları günümüzde sık karşılaştığımız bir klinik tablo olup cerrahi tedavisinde enstrümanlı ya da enstrümansız füzyon teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda dejenere olmaya başlamış disk tespit edildiğinde kök hücre uygulanmasıyla birlikte disk dejenerasyonun ne derecede önlenebileceği veya ne kadar geri döndürülebilir olduğunu, servikal disk dejenerasyon modelini kullanarak göstermeyi amaçladık.Çalışmamızda 24 adet, dişi, Spraque Dawley ırkı rat iki eşit gruba ayrıldı. Birinci Grupta mikrocerrahi teknik ile servikal anterior intervertebral diskektomi uygulanarak disk dejenerasyonu oluşturuldu. İkinci Grupta ise servikal anterior intervertebral diskektomi ile disk dejenerasyonu oluşturulmasını takiben, disk mesafesine mezenkimal kök hücre uygulandı. Cerrahi işlemi izleyen sekizinci haftanın sonunda dekapitasyon ile ratların yaşamları sonlandırıldı. Servikal intervertebral disk mesafesi, komşu vertebra korpuslarıyla bilikte çıkarılarak histopatolojik olarak incelendi. Servikal intervertebral disk rejenerasyonu değerlendirmesinde elde edilen bulgular ki kare testi değerlendirilerek, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı.Servikal intervertebral disk dejenerasyonu sonrasında kök hücre uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında disk rejenerasyonu değerlendirildi. Anulus fibrozus ve kartilaj son plak rejenerasyonunun; kök hücre uygulanan grupta, kök hücre uygulanmayan gruba göre istatiksel (p0,05).Servikal intervertebral disk dejenerasyonu oluşturulmuş ratlarda mezenkimal kök hücre uygulamasının, servikal intervertebral disk rejenerasyonuna olumlu etkide bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical degenerative disc disease is a frequently observed clinical problem. For cervical degenerative disc diseases fusion with or without instrumentation techniques can be used. In our study our aim was to observe if servical degeneration can be reversible or can be prevented after stem cell application.We used 24 female, Spraque Dawley rats. We seperated them to two equal groups. In First Group , we applied cervical anterior intervertebral discectomy by microsurgical techniques and we formed disc degeneration. In Second Group, we used cervical anterior intervertebral discectomy technique again and formed disc degeneration and then we applied mesenchymal stem cell to degenerated disc space. After eight weeks from surgical procedure, we decapitated all rats and rats? cervical intevertebral disc space and adjacent vertebral bodies excised for histopathological researches. Chi square test method was used for evaluating findings for cervical disc regeneration ratio.We evaluated cervical disc regeneration quantities between groups; group with mesenchymal stem cell therapy and without mesenchymal stem cell therapy. Annulus fibrosis and cartilage end plate regeneration were compared between two groups. P value was 0,05).In conclusion; we observed that mesenchymal stem cell usage on rats with experimental cervical intervertebral disc degeneration has an increasing effect on cervical intervertebral disc regeneration.