Sübstitüe ftalonitril bileşiklerin kristalografik yapısının incelenmesi
Investigation of crystallographic structure of substitueted phthalonitrile compounds
  1. Tez No: 301555
  2. Yazar: HİDAYET TERECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, sübstitüe ftalonitril bileşik grubu içerisinde yer alan4-(1-formilnaftalin-2-oksi)ftalonitril (C19H10N2O2) ve 4,5-bis(2,5-dimetil-4-(morfolinometil)fenoksi)ftalonitril (C34H38N4O4) organik bileşiklerinin yapıları incelenmiştir. Bu kristallerin yapılarının belirlenmesinde tek kristal x-ışını kırınım yöntemi kullanılmıştır. Kristal verileri, Stoe IPDS II (Stoe ve Cie, 2002) kırınımmetresi ile toplanmıştır. Yapılar, Shelxs-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımı ile direkt yöntemler kullanılarak çözülmüş ve Shelxl-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımı ile en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır. Kristallerin geometrik hesaplama ve çözümleri için Ortep III (Farrugia, 1997) paket programı kullanılmıştır. Çalışmaların çeşitli aşamalarında WinGX (Farrugia, 1999) kristal yapıların analiz programı ve Platon (Spek, 1997) grafik programı kullanılmıştır. .Katı haldeki kristaller ezilerek toz haline getirildi. Toz haline getirilen kristaller KBr ile disk haline getirilerek 400-4000 cm-1 frekans aralığında kızılötesi spektrumları kaydedildi. Bileşiklerin kızılötesi spektroskopisiyle karakteristik özellikleri belirlendi. Deneysel çalışmalar yanında bileşiklerin molekül yapıları, Hartree-Fock öz uyumlu alan teorisi ve B3LYP karma yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile 6-31G baz setinde idealleştirilerek teorik olarak incelenmiştir. Deneysel ve teorik yöntemlerle bulunan atomik bazı değişkenler (bağ uzunlukları, bağ açıları) karşılaştırılmıştır. Moleküllerin deneysel ve teorik kızılötesi frekanslarına karşılık gelen titreşim hareketleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-(1-formylnaphthalen-2-yloxy)phthalonitrile (C19H10N2O2) and 4,5-bis(2,5-dimethyl-4-(morpholinomethyl)phenoxy)phthalonitrile (C34H38N4O4) organic compounds that involved in substituted phthalonitrile group of compounds were investigated. To determine the structures of crystals, single-crystal X-ray diffraction method was used. Crystals data was collected by Stoe IPDS II (Stoe and Cie, 2002) diffractometer. The structures have been solved by direct methods with the program Shelxs-97 (Sheldrick, 1997) and refined using least squares refinement with the program Shelxl-97 (Sheldrick, 1997). For calculation of geometric crystals and solutions Ortep III (Farrugia, 1997) package program was used. In various stages of the study, WinGX (Farrugia, 1999) crystal structures and analysis program and Plato (Spek, 1997) the graphics program were used.Solid crystals were crushed into a powder form. The crystals turned into powder pulverized with KBr were turned to disc and were recorded in the range frequency400-4000 cm-1 infrared spectra. The characteristic features of the compounds were determined with infrared spectroscopy. Besides the experimental studies, molecular structures of compounds had been investigated theoretically by idealizing in 6-31G basis set with using Hartree-Fock self consistent field and B3LYP mixed density functional theory. Some atomic parameters that come out with experimental and theoretical methods (bond lengths, bond angles) were compared. Vibration movements of molecules experimental and theoretical infrared frequencies corresponding determined.