Fermi-Drac yaklaşımı kullanılarak A(III) B(V) tipi yarı iletkenlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of A(III) B(V) type semiconductors using Fermi Dirac approximation
  1. Tez No: 301556
  2. Yazar: DERYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fermi Dirac fonksiyonları ile ilgili tüm gelişmelere rağmen ? ve ?' ye bağlı olarak FD fonksiyonlarının analitik değerlendirilmesi fizikte ana problemlerden biridir. Bu çalışmada Fermi Dirac fonksiyonu için analitik ifadeler elde edilmiştir. Bu analitik ifadeleri kullanarak Mathematica 5.0 proglamlama dilinde programı yapılarak III-V yarıiletkenleri için elektron yoğunluğu hesaplanmıştır. Elde edilen formüllerin geçerliği ve doğruluğu uygulanarak test edilmiş ve hesaplanan sonuçların literatürdeki benzer sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
FD functions of analytical assessment depending on ? and ? in spite of all development about Fermi Dirac functions is the main problem in physics. In this study, it was obtained analytical expressions for Fermi Dirac functions. On the basis of these analytical expressions a program for III-V semiconductors of electron density has been constructed by using Mathematica 5.0 mathematical software. The validity and reliability of the obtained analytical expressions was tested and the calculated results were found to be in agreement with the literature results.