Pichia pastoris organizması yeşil floresans proteini (GFP) füzyon vektörünün konstrüksiyonu
Construction of a Pichia pastoris green fluorescence protein fusion vector
- Tez No: 301583
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Biyoteknoloji; yaşayan doku ve organları kullanarak, uygun yöntem ve tekniklerle istenilen ürünün elde edilmesidir. Biyoteknoloji ürünlerinin çoğu ?rekombinant proteinlerdir?. Proteinler yaşam için gerekli olan önemli yapısal ve düzenleyici moleküllerdir. Bazı proteinler terapötik (tedavi edici) olarak da kullanılabilirler. Bununla birlikte, çeşitli alanlarda kullanım için yeterli miktarda yüksek kaliteli proteini üretmek biyoteknoloji sayesinde artık mümkündür. Bu çalışma ile biyoteknolojide ve ayrıca moleküler biyolojide model hücre ya da mikrobiyal protein fabrikası olarak da kullanılan Pichia pastoris organizmasında GFP (yeşil floresans protein)'yi füzyon olarak kullanabilen bir vektör sistemi elde edilmiştir. Bu vektör ile hem küçük peptit ve protein parçalarının kolaylıkla üretimi sağlanacaktır, hem de bu vektörün içerdiği spesifik proteaz kesim bölgesi sayesinde, GFP füzyonunu keserek peptitlerin saflaştırılması sağlanabilecektir. İstenildiği takdirde floresan bir prob gibi davranabilen GFP sayesinde bu peptitleri GFP'den ayırmadan füzyon şekliyle bu peptitlerin fonksiyon ya da floresan spektroskopisi çalışmalarında rahatlıkla kullanabilme imkânı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu vektörle üretmek istediğimiz peptit ya da proteinlerin yeast hücrelerinde nerede lokalize olacağını yine floresans mikroskopisi sayesinde inceleyebilecek bir imkan sunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Biotechnology is to obtain the desired product with an appropriate methods and techniques by using living tissues and organisms. Most biotechnology products are ?recombinant proteins? and they are the major structural and regulatory molecules that necessary for the life. Some proteins can also be used as a therapeutic (curative) purposes. However, to produce sufficient amount of high quality protein for use in various areas is now possible using recombinant DNA and biotechnology. In this study, a fusion expression vector system was obtained that GFP (Green Fluorescent Protein) is used as a fusion protein in Pichia pastoris micro organism which is used as a model cell or a microbial protein factory in biotechnology and molecular biology. Using this vector, the production of small peptides and protein fragments can easily be provided and also purification of these peptides from the GFP fusion carries out by courtesy of the specific protease cutting zone contained in this vector. If desired, through the GFP which can act as a fluorescent probe, without separating the peptides from GFP fusion form, provides the opportunity to easily use the function or fluorescent spectroscopy studies. Also, we want to produce these peptides or proteins in yeast cells with this vector, it will be offered an opportunity to view where would be localized in the cell by fluorescent microscopy.