Manyetik nanopartiküller kullanılarak yüzeyde güçlendirilmiş raman spektrometrisi ile immunoassay sisteminin geliştirilmesi
Development of magnetic nanoparticle based immunoassay system via surface enhanced raman spektroscopy
- Tez No: 301584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yüzeyi güçlendirilmiş Raman spektrometrisi (SERS) ile Staphylococcal Enteretoksin B (SEB)' in ultrahassas tayini için basit ve oldukça seçici bir homojen sandviç immünoassay sistemi geliştirilmiştir. Analizde SEB yakalama aracı olarak basit bir mıknatısla toplanabilen, antikorla etkileştirilmiş manyetik altın nanoçubuk partikülleri kullanılmıştır. Örnek matriksinden SEB ayrıldıktan sonra, altın nanoçubuk partiküllerinin yardımıyla spesifik antikor-antijen çifti kullanılarak sandviç forma getirilmiştir. Altın nanoçubuk partikülleri SERS aktif molekülü (5-5'-Ditiobis (2-Nitrobenzoik asit), DTNB) ile tek tabaka halinde modifiye edilmiş ve DTNB' nin karboksil grupları uygun antikor problarıyla eşleştirilmiştir. SERS sinyali ve SEB konsantrasyonu arasındaki ilişki 0,3 µM ile 3 fM lineer aralığında olduğu bulunmuştur. Homojen assay sistemi için tayin limiti 2×10-11 mg/mL (ca. 768 aM, 9250 SEB molekülü / 20 µL örnek hacmi) olarak bulunmuştur. Geliştirilen metot daha sonra yapay olarak kontamine edilmiş sütte SEB tayini için değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, bu metot bovin serum albumin (BSA) ve avidin üzerinde SEB spesifikliğini incelemek için de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, simple and highly selective homogeneous sandwich immunoassay was developed for ultrasensitive detection of Staphylococcal Enterotoxin B (SEB) using Surface Enhanced Raman Scattering (SERS) probe. The assay uses polyclonal-antibody functionalized magnetic gold nanorod particles as capture probes for SEB, which can be collected via a simple magnet. After separating SEB from the sample matrix, they are sandwiched by using binding specific antibody-antigen pairs with the help of gold nanorod particles. Gold nanorod particles are bifunctional by design and contain self ? assembled monolayers (SAMs) of SERS tag molecule (5,5 ? Dithiobis (2?Nitrobenzoic acid), DTNB) and carboxylic functionalities of DTNB for coupling with suitable antibody probes. The correlation between the SEB concentration and SERS signal was found to be linear within the range of 3 fM to 0.3 µM. The limit of detection for homogeneous assays was determined to be 2 x 10-11 mg/mL (ca. 768 aM, 9250 SEB molecules / 20 µL sample volume. The developed method was further evaluated for detecting SEB in artificially contaminated milk. Besides, the method was also used for investigating the SEB specificity on bovine serum albumin (BSA) and avidin.