Tarım kesimine yönelik hayat ve sağlık sigortası: Tokat ili örneği
Life and health insurance for part of agriculture: A case study in Tokat
  1. Tez No: 301592
  2. Yazar: ALPASLAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Tokat iline bağlı merkez köylerdeki çiftçilerin özel şirket destekli özel sağlık, hayat, emeklilik ve kaza sigortaları bilinci, katılım durumları ve çiftçilerin bu sigortalardan yararlanma olanakları araştırılmıştır. Araştırmada Tokat merkez ilçeye bağlı 11 köy ve bu köylerde yaşayan 199 çiftçi ile anket yapılmıştır. Çiftçilerin özel sağlık sigortası hakkındaki bilgi durumu incelenmiş ve %83,42' sinin bilgisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Yine çiftçilerin %82,41' inin özel hayat sigortası hakkında, %88,94' ünün özel ferdi kaza sigortası hakkında, %77,39' unun özel bireysel emeklilik sigortası hakkında bilgisinin olmadığı saptanmıştır. Buna göre özel sigorta şirket destekli özel sigorta bilinç durumunu gösterir değerlerden de anlaşıldığı üzere çiftçilerin bilgili olmadığı görülmüştür. Bu nedenle özel sigorta şirketlerinin kırsal kesime yönelik özel sigortacılık konusunda bilgilendirme faaliyetlerinin artırılmasını ve güven duygusunun kırsal kesime sağlanması ve bu kapsamda çiftçilerin özel sigorta hizmetlerinden yararlandırılması üzerinde önemle durulması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, farmers in the central villages of the province of Tokat, a private company funded private health, life and accident insurance awareness, attendance status, and measure the capabilities of farmers to benefit from this insurance was investigated. In investigate connected to the central district of Tokat 11 villages and 199 farmers living in these villages with the survey was conducted. Farmers was examined about private health insurance information. And %83,42 rate farmers unknow about private health insurance. Furthermore %82,41 rate farmers unknow about private life insurance, %88,94 rate farmers unknow about private personal accident insurance and %77,39 rate farmers unknow about private pension insurance have been identified. Accordingly, the state of consciousness shows the values of private insurance also can be understood, the farmers were not informed. For this reason, information about the activities of private insurance should be increased and farmers to benefit from the services of private insurance in this context, we think the emphasis should be addressed.