Uyku apnesi parametrelerinin cerrahi tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
The investigation of sleep apnea parameters before and after the surgical treatment
  1. Tez No: 301597
  2. Yazar: TUNCAY BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Göğüs Hastalıkları, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Chest Diseases, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, uyku apnesi hastalığının en yaygın tedavilerinden biri olan UPPP ameliyatının başarımının nicel mühendislik parametreleri ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 21 adet hastaya ait elektrokardiyogram (EKG) ve elektroensefalogram (EEG) kayıtları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında her hasta için ameliyat öncesi ve sonrası toplam 1400'er epok (yaklaşık 12 saat) uyku kaydı analiz edilmiştir. EKG' de kalp atım hızı değişkenliği bilgisinden elde edilen alçak frekans -yüksek frekans bölgeleri enerji oranı (AF/YF), dakikadaki kalp atım sayısı, form faktör (FF), EEG' de delta, teta, beta, alfa aktivitesi enerjileri, ortalama güç, toplam enerji ve ortanca frekans parametreleri hesaplanmıştır.Hekimlerle yapılan görüşmeler ışığında, hastalar, ameliyat sonrası apne-hipopne ve solunum bozukluğu indeksi azalanlar ve artanlar şeklinde sınıflandırılmıştır. Buna göre hesaplanan sayısal değerler de gruplandırılmıştır. İstatistiksel analizlerde, ön araştırmalar için Mann Whitney U testi, asıl araştırmalar için ise Wilcoxon testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar hekimlerle birlikte tıbbi açıdan yorumlanmıştır.Sonuç olarak, delta aktivitesi ve FF parametresi ameliyat sonrası kayıtlarda anlamlı olarak değişmiştir. Bunun yanında her parametreden elde edilen sonuçlar, hastaların fizyolojik durumlarına göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the common surgical treatment of sleep apnea, UPPP operation, is evaluated by calculating of quantitative engineering parameters. In accordance of this aim, the electrocardiogram (ECG) and electroencephalogram (EEG) recordings of 21 patients were used. In the process, 1400 epochs (app. 12 hours) of before and after operation recordings were analyzed for each patient. Low-high frequency energy regions ratios (obtained from heart rate variability), beat per minute, form factor and delta, theta, beta, alpha wave energy, mean power, total energy, median frequency as ECG and EEG parameters were calculated.In the light of discussions with physicians, the patients were classified as increased and decreased of postoperative apnea-hipopnea and respiratory disturbance index. According to this classification, Mann Whitney U and Wilcoxon tests were applied for all parameters. The obtained results were interpreted with physicians.In conclusion, delta wave energy and form factor were changed significantly for pre and postoperative patient recordings. In addition, all parameters were interpreted for different physiological conditions of patients.