Obstrüktif uyku apnesi sendromu nedeniyle ekspansiyon sfinkter faringoplasti cerrahisi uygulanan hastaların preoperatif ve postoperatif dönemdeki ekokardiyografik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of ecocardiographic findings in the preoperative and postoperative period of patients who had expansion sphincter pharyngoplasty surgery due to obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 852574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: OSAS hava yolu obstrüksiyonları ile seyreden ve hipoksik süreçleri etikleyen bir hastalıktır. Kardiyak ve diğer sistemik komplikasyonları ve morbiditeleri mevcuttur. Ekspansiyon sfinkter faringoplasti cerrahisi literatürde tanımlanmış olan ve güncel olarak uygulanmakta olan, OSAS tedavisinde etkinliği gösterilmiş bir cerrahi yöntemdir. Bu çalışmada; OSAS hastalarına tedavi amacıyla uygulanmış olan Ekspansiyon sfinkter faringoplasti cerrahisinin, tedavi etkinliği ve OSAS hastalarının ekokardiyografik bulguları incelenerek, bu cerrahi yöntemin hastalığın kardiyak komplikasyonların ve morbiditelerin üzerine etkisinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 25 OSAS'lı hasta alınmış olup, ESF cerrahisi uygulanmış olan bu hastaların cerrahi öncesi ve cerrahiden 6 ay sonraki polisomnografi verileri ve ekokardiyografik bulguları retrospektif olarak incelendi. Hastaların değerlendirilmesinde cerrahi başarı kriteri olarak Sher başarı kriterleri kullanıldı ve hastalar cerrahi başarılı durumuna göre gruplandırıldı. Ayrıca hastalar hastalığın şiddetine göre de başarı açısından değerlendirildi. Semptomatik değerlendirme için hastalara uygulanmış olan Epworth uykululuk skalası verileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease that progresses with airway obstruction and triggers hypoxic processes. It has cardiac and other systemic complications and morbidities. Expansion sphincter pharyngoplasty surgery is a surgical method that has been described in the literature and is currently applied and has been shown to be effective in the treatment of OSAS. In this study; It was planned to investigate the effect of this surgical method on the cardiac complications and morbidities of the disease by examining the treatment effectiveness of Expansion sphincter pharyngoplasty surgery applied for the treatment of OSAS patients and the echocardiographic findings of OSAS patients. Material and Methods: 25 patients with OSAS were included in our study, and the polysomnography data and echocardiographic findings of these patients who underwent ESF surgery were retrospectively examined before and 6 months after surgery. Sher success criteria were used as surgical success criteria in the evaluation of patients and patients were grouped according to their surgical success status. In addition, patients were evaluated for success according to the severity of the disease. For symptomatic evaluation, Epworth sleepiness scale data applied to the patients were evaluated.