Ortognatik cerrahide maksilla hareketinin uykudaki solunum fonksiyonlarına etkisi
The effects of maxilla movements to respiratory functions during sleeping in orthognathic surgery
  1. Tez No: 236395
  2. Yazar: İSMAİL GÖKHAN BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN MAVİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada bilinen uyku sorunu olmayan, fonksiyonel veya estetik nedenlerle ortognatik cerrahi uygulanıp maksillası yer değiştiren hastalarda uyku parametrelerinin bu tedaviden nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Bu değerlendirmede uyku bozukluklarının tanısında altın standart olan polisomnografi (PSG) kullanılmıştır.Plastik cerrahide özellikle son 30 yıldır gittikçe artan sayıda ortognatik cerrahi uygulaması yapılmaktadır. Ortognatik cerrahi daha çok ortodontik tedavi ile düzelmeyen maloklüzyon problemleri ile ilgilenir. Maloklüzyon problemleri genel olarak genetik olarak ortaya çıksa da enfeksiyon, travma gibi bazı klinik durumlar da maloklüzyon yapabilmektedir. Yine distraksiyon osteogenezinin kraniyofasiyal bölgede uygulanmaya başlaması ortognatik cerrahi endikasyonlarını artırmıştır.Uyku sağlıklı bir birey için mutlaka gereklidir. Fakat uyku sorunu olan bir çok hasta tanı ve tedavi almadan yaşamlarını idame ettirirler. Sadece Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu (OUAS) gibi ağır semptomlar veren hastalar uyku problemleri için tedavi yoluna giderler. Bunun sonucunda da OUAS ve buna benzeyen bazı uyku problemlerine literatürde tedavi seçenekleri sunulmuştur. OUAS için ortognatik girişimler de cerrahi tedavi seçenekleri arasındadır. Maksilla ve mandibulanın öne çekilerek posterior hava yolunu açma şeklindeki bu cerrahi tedavi yaklaşımının sonuçları OUAS için oldukça kabul edilebilir düzeydedir ve gittikçe artan sayıda hastaya yapılmaktadır.Herhangi bir ortognatik girişimde maksillanın ileri doğru çekilmesi muhtemeldir. Uyku sorunu olan ve olmayan gruptaki anatomik farklılıklar milimetre ile ifade edilecek kadar düşük olduğu da göz önünde bulundurulduğunda ortognatik cerrahi geçirecek bir hastanın uyku parametrelerinde değişiklik olması kaçınılmazdır.Buradan yola çıkarak uyku sorunu olmadan genel ortognatik cerrahi endikasyonları içinde ameliyatı planlanan hastaların ameliyata sekonder uykularında olumlu ya da olumsuz değişiklikler olduğu düşünülmüştür. Bu değişikliklerin ortaya konmasıyla hastalar ameliyat öncesi dönemde bilgilendirilebilecek ve hatta ortognatik cerrahi için yeni endikasyonlar doğabilecektir. Bu amaçla ortognatik cerrahi geçirerek maksillası ilerletmesi yapılan 8 hasta ameliyat öncesi ve sonrası PSG ile değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda maksilla ilerletme ile hastaların uyku kaliteleri olumlu yönde değişmektedir. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yapılan PSG' ler ile uyku parametrelerinin olumlu yönde düzeldiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to establish how the relevant treatment alters the sleep parameters of the patients whose maxillae were relocated because of aesthetical or functional problems, via orthognathic surgery. In this evaluation, polysomnography (PSG) was taken basis, which is the golden standard in the identification of sleep disorders.An increasing number of applications have been implemented in plastic surgery, especially orthognathic surgery, in the last 30 years. Orthognathic surgery is principally interested in malocclusion problems, which cannot be corrected via orthodontic therapy. While malocclusion problems arise genetically in most cases, some clinical situations may also cause malocclusion, i.e. traumas. Furthermore, the application of distraction osteogenesis to the craniofacial region has also increased the number of orthognathic surgery indications.Sleep is an absolute necessity for any healthy individual. However, many patients suffering from sleep-related problems continue their lives without receiving diagnosis or treatment. Only patients suffering from severe symptoms, as in the case of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), choose to receive treatment for their sleep-related problems. Consequently, when OSAS or any other similar sleep-related problems do occur, various treatment options are offered to the patients, as defined in the medical literature. Amongst the solutions offered for OSAS, orthognathic initiatives are listed as surgical options. This surgical treatment initiative, which consists of opening the posterior respiratory tract by pulling forward the maxilla and the mandible, have produced perfectly acceptable results for OSAS. Consequentially, the surgical operation is carried out on increasing numbers of patients.In any orthognathic initiative, it is possible to pull forward the maxilla. Considering the fact that the anatomical differences between groups who suffer from sleep-related problems and who do not are minuscule enough to be expressed in terms of millimeters, the sleep parameters of any patient undergoing orthognathic surgery will inevitably change.Therefore, it is considered today that patients without sleep-related problems, whose operations are planned within the context of orthognathic surgical indications, will have positive or negative results in terms of their sleep parameters, secondary to the operation. When these results are elucidated, it will be possible to inform the patients before the operation, or even create new indications for orthognathic surgery. For this purpose, eight patients who underwent orthognathic surgery and had their maxillae relocated forward were evaluated with PSG before and after the operation.It is apparent from the relevant data that the relocation of maxillae via orthognathic surgery improve the sleep quality of the patients. The PSG results, implemented before and after the surgery, demonstrate that the sleep parameters have ameliorated.