Elma bahçesi topraklarına arıtma çamuru uygulamasından yedi yıl sonra toprakta ve yaprakta ağır metallerin kalıntı etkisinin belirlenmesi
Determination of heavy metal the residual effect in the soil and leaves of the apple orchard after seven years of the sewage sludge application
  1. Tez No: 301602
  2. Yazar: BULUT SARĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 1999-2003 yılları arasında arıtma çamuru uygulanmış elma ağaçlarında yedi yıl sonra besin elementleri ve ağır metaller üzerine olan kalıntı etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneme bahçesine dört yıl süreyle artan oranlarda arıtma çamuru uygulanmış ve uygulama bittikten yedi yıl sonra toprak ve bitki örnekleri alınarak bakiye etki incelemiştir. Arıtma çamuru 0-10-20-40-60 kg/ağaç düzeylerinde 0-20 cm derinlikteki toprağa her yıl karıştırılarak uygulanmıştır. Ayrıca, gübreli kontrol uygulaması olarak ağaç başına 25 kg düzeyinde ahır gübresi verilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, arıtma çamuru ve ahır gübresi uygulamalarından yedi yıl sonra toprağın pH'sı ve toprakta alınabilir mikro besin elementlerinin (Zn, Fe, Mn ve Cu) bakiye konsantrasyonları istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Alınabilir ağır metallerden Ni ve Pb'nin bakiye etkileri istatistiksel olarak önemli görülmüştür. Toprakta toplam Zn, Cu, Ni ve Pb istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Çamur uygulamaları ile elma ağacı yaprağındaki mikro elementler (Zn ve Cu) ile yaprak ağır metal (Ni ve Pb) içeriklerinin bakiye etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Toprakta ve yapraktaki Cd'nin bakiye etkileri ise istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Bu durum, arıtma çamuru uygulamasından yedi yıl sonra bile ağır metallerin kalıntı etkilerinin devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, sewage sludge was applied to apple orchard in the period between 1999-2003 and the residual effect on the nutrients and heavy metals seven years after the application was studied. Increasing amounts of sewage sludge on a gradual basis and continuing for four years were applied to the orchard and seven years after the application was completed, soil samples were anaylsed in terms of residual effect. The sewage sludge was applied on a 0-10-20-40-60 kg/ tree level and a 0-20 cm depth to the soil. In addition, manure in a proportion of 25 kg per tree was applied as a control application.Based on the results obtained, seven years after the applications of sewage sludge and manure, the residual concentration of micro nutrients (Zn, Fe, Mn and Cu) and the pH to be obtained from the soil were found to be statistically significant. The residual effects of heavy metals such as Ni and Pb were found to be statistically significant. The total Zn, Cu ,Ni and Pb in the soil were found tobe significant. The residual effect of the micro elements in apple tree leaves (Zn and Cu) and the heavy metals in the leaves (Ni and Pb) were found to be statistically significant. The residual effects of Cd in the soil and the leaves were not statistically significant. This results shows us that even seven years after the sewage sludge application, the residual effects of heavy metals still continue.