Van Gölü havzası fasulye genotipleri arasındaki akrabalık ilişkilerinin ve antraknoz hastalığına dayanıklılığın fenotipik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi (Colletotrichum lindemuthianum) (Sacc. and Magnus) Lambs. Scrib.)
Determination of genetic relatedness anthracnose diseae (Colletotrichum lindemuthianum) (Sacc. and Magnus) Lambs. Scrib.) resistance with phenotypic and molecular methods among bean genotypes in Lake Van basin
  1. Tez No: 301603
  2. Yazar: AYTEKİN EKİNCİALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Van Gölü havzasının değişik yörelerinden toplanmış olan toplam 95 fasulye genotipinin genetik akrabalık ilişkileri hem fenotipik hem de moleküler yöntemlerle incelenmiştir. Bunun yanı sıra fasulye genotiplerinin antraknoz hastalığının 11 no'lu izolatına karşı dayanıklılık durumları klasik hastalık bulaştırma yöntemiyle; antraknoza dayanıklılık genleri ile ilişkili moleküler belirteçlerin mevcudiyeti ise 4 SCAR ve 1 RAPD primeri kullanılarak belirlenmiştir.Fenotipik yöntemde, fasulye genotiplerine ait 61 adet ölçüm veya gözlemden yararlanılmış; moleküler yöntemde ise 28 primerden elde edilen 219 adet polimorfik ISSR belirteci ve 10 primerden elde edilen 76 adet polimorfik RAPD belirteci kullanılmıştır. Fasulye genotipleri arasındaki genetik akrabalık dereceleri, fenotipik ve moleküler veriler kullanılarak elde edilen değişik matrislerden (Öklid ve Jaccard katsayı matrisleri) dendogramlar ile iki ve üç boyutlu ölçeklemeler oluşturularak incelenmiştir.Fenotipik olarak incelenen genotiplerin % 69.5'nin Güney Amerika (Andean) ve % 30.5'nin Orta Amerika (Mesoamerican) orijinli olduğu ve genotipler arasında yüksek genetik çeşitliliğin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genetic relationships among the 95 bean genotypes collected from different districts of Lake-Van Basin were determined by both phenotypic and molecular markers. Moreover, the resistance levels of bean genotypes to the isolate 11# of anthracnose disease were determined by classical inoculation method; the presence of resistance gene related markers in bean genotypes was determined by using 4 SCAR primers and 1 RAPD primer.Sixty-one phenotypic measurements or observations were used in phenotypic characterization; the 219 polymorphic ISSR markers obtained from 28 primers and the 76 polymorphic RAPD markers obtained from 10 primers were used in molecular characterizations. The genetic relationships among the bean genotypes was studied by examining dendrograms, 2D and 3D scaling charts resulted from Euclidean distance obtained from phenotypic data and Euclidean distance and Jaccard?s coefficient obtained from molecular data.In the phenotypic characterization, the genotypes were originated 69.5 % to South America (Andean) and 30.5 % to Central America (Mesoamerican), and there were high genetic diversity among the genotypes.