Bir sıcak sac haddeleme tesisinin devreye alınması ve işletme parametrelerinin tespiti
Start up of a hot strip mill line and analyses of running parameters
- Tez No: 301621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KARABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sıcak haddelenmiş yassı mamul sektöründeki hızlı yatırım gelişmeleri bu sektörde yetişmiş personel ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Yüksek maliyete sahip sıcak sac haddehanesi yatırımlarında çalışacak personelin konuya hâkim olması ve işletme sırasında maliyetleri azaltacak çalışmalar yapması gerekmektedir. Bu çalışmada sıcak haddehane tesisinin çalıştırılmasındaki etkin değişkenler saptanmış olup temel değişkenler tek tek incelenmiştir.(Ayrıca proseste kullanılan mekanik ekipmanlarla birlikte ürün kusurları ve kalite kontrol parametreleri değerlendirilmiştir). Proses ve ekipmana hâkim teknik personelin sıcak sac haddehanesi işletmesine; bilgisi ve tecrübesiyle yapacağı katkı aşikârdır. Çalışma hazırlanırken yabancı kaynaklardan alınan bilgiler, yaşanmış tecrübeler ile birlikte birleştirilmiştir. İşletme personelinin diğer bir görevi ise işletmenin kalite standartlarının yükselmesini sağlaması olduğundan kalite kontrol, ürün ve merdane kusurları üzerinde nedenleri ile birlikte durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the rapid investment developments at hot rolled flat products sector, the demand of the trained technical staff was increased. The staff who would be employed at high-cost hot strip mill investments, should make efforts to reduce costs of the plant. In this study, efficient variables which needed to run hot strip mill plant were found and basic variables were examined individually. Also, mechanical equipments which was used at hot strip mill processes along with product defects and quality control parameters was evaluated. Obviously, technical staff who dominated to equipment and processes is going to contribute with its knowledge and experience to hot strip mill plant. During the preparation of this study, lived experiences were combined with knowledges received from foreign sources. In addition, operating personel?s other task is due to provide increasing standarts of product , quality control, product and roll defects was discussed with their causses.