Tümör anjiyogenezinde bir boyutlu matematiksel modelin sayısal çözümleri
The numerical solutions of one dimensional mathematical model of tumor angiogenesis
  1. Tez No: 301626
  2. Yazar: İREM ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada tümör oluşumu için gerekli olan endotel hücre, perisit hücre, makrofaj hücrelerinin davranışlarının bir boyutlu matematiksel modeli elde edilmiştir. Bunun için enzim kinetiği kavramı kullanılmıştır ve elde edilen modelin sayısal çözümü doğrular yöntemi ile elde edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, yapılan matematik analizler ile karşılaştırılmıştır ve biyolojide belirtilen gerçeklerle örtüştüğü matematiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we will obtain the one dimensional mathematical model for the behavior of endothelial, pericyte and macrophage cells needed for tumor growth. To achieve this, we will use the concept of enzyme kinetics, and obtain the numerical solution of this model by the method of lines. Also, we will compare the outcome with the mathematical analysis and, mathematically show that the results coincide with the biological facts.