Trokanterler arası femur kırıklarında dinamik kalça çivisinin yerleşim konumuna göre gerilme dağılımı
Stress distributions depens on placement of dynamic hip screw in intertrochanteric femur fractures
  1. Tez No: 301627
  2. Yazar: TALİP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ortopedi ve Travmatoloji, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Orthopedics and Traumatology, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İntertrokanterik femur kırıklarının tedavisinde dinamik kalça çivisi gibi farklı implantlar kullanılmaktadır. Bu tip tedavi yöntemlerinde tedavi sonrası en önemli problem sıyrılma olayıdır. Bu çalışmada da intertrokanterik femur kırıklarının tedavisinde kullanılan dinamik kalça çivisinin femur başı içerisindeki farklı konumlarına göre, vidanın sıyrılma riski ve kırık iyileşmesine etkisi sonl elemanlar yöntemi ile incelenmiştir.Bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden elde edilen üç boyutlu femur modelinde intertrokanterik bölgede kırık oluşturulmuştur. Femur baş kısmında on farklı bölge tanımlanmış, dinamik kalça çivisinin uç kısmının bu on farklı bölgedeki duruşlarına ait sonlu elemanlar modelleri oluşturulmuştur. Her bir sonlu elemanlar modeline insan yürüyüşü sırasında femur başına gelen kuvvetler uygulanmıştır. Sonlu elemanlar sonucunda kırık yüzeylerinde oluşan gerilmeler ve kırık yüzeyindeki basmaya ve çekmeye maruz kalan alanlar belirlenmiş, lag vidasında oluşan von Mises eşdeğer gerilmeleri incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirmelere göre sıyrılma riskinin en az olduğu ve kırık iyileşmesinin en hızlı olduğu konumlar belirlenmiştir. Sonuçlara göre, implant ucu ön düzlemde femur apeksine yakın konumlara, yan düzlemde inferior konumlara yerleştirilmelidir.Anahtar Kelimeler. İntertrokanterik femur kırıkları, dinamik kalça çivisi, sıyrılma riski, kırık iyileşmesi, bilgisayarlı tomografi (BT), sonlu elemanlar metodu.
Özet (Çeviri)
Different implants such as dynamic hip screw (DHS) are used in treatment of intertrokanteric femoral fractures. The cut out incidence is crucial for this type of fracture in posttreatment.In this study, the effects of different positions of DHS in the femoral head is examined on the cut out risk and fracture healing using finite element method approachIntertrochanteric fractures are generated in the intertrochanteric region of 3D femur model obtained from computerized tomography. The femoral head was divided into ten different regions and dynamic hip screw implant was placed these ten different regions separately. Finite element models for these different regions are generated. The Boyd forces during walking were applied on the femoral head and finite element analysis analysis are performed. Lag screw, medial and lateral fracture surfaces of each model are evaluated based on von Misses stress and strain distributions and the results are compared of each other. Eventually, it was decided that which locations were better for fracture healing and cut out risk. According to these results, tip of implant should be placed close the femur apex in the view of frontal plane and inferior positions in the view of lateral plane.Key words. Intertrochanteric femur fractures, dynamic hip screw, cut out risk, fracture healing, computerized tomography, finite element analysis.