Investigation of rebar corrosion in plain and steel fiber reinforced concrete under flexural loading
Lifli ve lifsiz betonarme yapı elemanlarında eğilme yükü altında donatı korozyonunun incelenmesi
- Tez No: 301679
- Danışmanlar: PROF. TURAN ÖZTURAN, YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Donatıların korozyonu betonarme yapılarda erken bozulmaya yol açması ve ömrünü azaltması sebebiyle betonarme yapıların dayanıklılığında en temel etkenlerden biridir. Kodlarda özellikle beton kalitesi ve beton örtüsü kalınlığının donatının korozyondan korunmasında etkili olduğu belirtilmiştir. Birçok sebepten dolayı çatlaklar oluşabilir ve bu çatlaklar klorür iyonlarının yüksek kaliteli ve kalın beton örtülü betonlarda dahi betonun içine sızmasına yol açabilir. Betona çelik liflerin eklenmesinin betonun mukavemetine etkisi çok bilindik iken korozyon üzerindeki etkisi hakkında bilgiler limitlidir. Bu araştırma çatlaklı ve çatlaksız iki su-çimento oranı (0.45 ve 0.65), iki beton örtüsü kalınlığı (25 mm ve 45 mm), lifli ve lifsiz olmak üzere sekiz çeşit kiriş numunelerin yarı hücre potansiyellerinin ve korozyon hızlarının karşılaştırmalarının sonuçlarını incelemektedir. Üç noktadan eğilme yüklemesi yapılarak 0.4 mm kritik çatlak genişliği oluşturulmuş ve sıkıştırma sistemiyle oluşturulan çatlaklar sabitlenmiştir. Numuneler NaCl çözeltisi kullanılarak ıslak-kuru çevrimlere maruz bırakılmış ve her çevrimin sonunda yarı-hücre potansiyeli ve korozyon hızı ölçümleri alınmıştır. Çevrimler sekiz ay boyunca sürdürülmüştür. Sonuçlar 0.4 mm çatlak genişliğinin dışarıdan gelen zararlı maddelerin hızlı girişine ve dolayısıyla hızlı korozyon başlangıcına ve ilerlemesine sebep olduğunu göstermiştir. Su-çimento oranı ve beton örtüsü kalınlığının korozyonu etkileyen diğer önemli faktörler olduğu gözlemlenmiştir. Lif etkisi incelenmiş fakat kesin bir sonuca varılamamıştır, ancak yüksek kaliteli betonda liflerin yararlı olduğu görülmüştür. Çatlaksız numunelerde, beton örtüsü kalınlığının önemi çatlaklı numunelere göre daha belirgin olurken, su-çimento oranı ise hem çatlaksız hem çatlaklı numunelerde belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Corrosion of rebars is one of the main causes of poor durability for RC structures as it induces an early deterioration of concrete structures and reduces their service life. Codes state the importance of concrete quality and cover thickness to protect the reinforcement from corrosion. However, as a result of many reasons, cracks can occur unavoidably and chlorides can penetrate even through high-quality concretes and greater concrete cover thicknesses. Addition of steel fibers definitely improves mechanical strength of concrete but knowledge on its contribution on corrosion is limited. This research discusses the relationship between the half-cell potentials and corrosion rates of cracked and uncracked concrete beams with a single deformed bar with two water-to-cement ratios (0.45, 0.65), two different concrete cover thicknesses (25 mm, 45 mm) and with or without fibers. Three point flexural tests were conducted to generate crack widths of 0.4 mm as the critical crack width on the specimens and these cracks were stabilized by a bolt system. The specimens were subjected to wetting-drying cycles by using NaCl solution and in the end of each cycle half-cell potential and corrosion rate measurements were taken and continued for eight months. Results showed that 0.4 mm crack width caused quick ingress of aggressive agents into the cracked specimens and shorter corrosion initiation period and quicker corrosion propagation. Water-to-cement ratio and concrete cover thickness were also found to be other significant parameters that affect corrosion. Fiber presence was investigated deeply but a conclusive comment could not be made, but for higher quality concretes fibers seemed useful. For uncracked specimens, effect of concrete cover thickness was more evident with respect to cracked specimens where water-to-cement ratio was important for both states.