Evaluation of the observed performance of a deep top-down excavation
Yukarıdan aşağı inşa edilen derin bir kazının gözlemlenen performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 301681
  2. Yazar: DERYA CELAL ZİNZADE
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yoğun nufuslu şehirlerde, inşaat yapılabilir alanların azlığı, derin kazılara olan ihtiyacı gün ve gün artırmaktadır. Mülk sahipleri, yer kazanmak ve işletme maliyetlerini azaltmak için çok bodrumlu inşaatlara yönelmektedir. Kazı sırasında oluşabilecek risklerin hesaplanması ve dizayn sadece inşaat öncesi bir aktivite değil, inşaat sırasında da gerekli izleme ve kontrol mekanizmalarıyla gözlenmesi gereken bir aktivitedir.Verdi Otel kazı projesi, 1.20 metrelik diyafram duvarın, 6 betonarme döşeme ile desteklendiği, yukarıdan-aşağı(top-down) kazı yöntemiyle inşa edilmiştir. 25 metrelik derin kazı, 10 inklinometre, 10 basınç hücresi ve piyezometrelerle gözlenmiştir. Bu tez çalışması, öncelikle yapım yöntemini inceleyerek, bu derin kazının performansını, yapılan sonlu eleman analizleriyle gerçekte oluşan deplasmanları karşılaştırarak açıklar.Yapılan gözlemler inşaat aktiviteleriyle bağdaştırılmış ve saha ölçüm verileri sonlu eleman analizleriyle karşılaştırılıp, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: Yukarıdan aşağı kazı yöntemiyle yapılan Verdi Otel inşaatının çevre yapılara herhangi bir etkisi gözlenmemiştir; Kazı sonrası duvarda herhangi bir deplasman oluşmamıştır; Duvarlarda oluşan en yüksek deplasmanlara deniz cephesindeki duvarda rastlanılmıştır; Duvardaki deplasman, kazı yüksekliği sabit kalmasına rağmen az miktarda artmıştır; En yüksek deplasmanlar kazı taban kotunda oluşmuştur; Deplasmanları en aza indirgemek için, destek görevi gören betonarme döşemeler, yeterli mukavemete ulaştıktan sonra, kazıya devam edilmelidir; Destek görevi gören betonarme döşemenin termal genleşmesi hesap yapılırken dikkate alınmalıdır; Kazı susuzlaştırılması, bir seferde temel kotuna kadar değil, her döşeme kazısına başlanmadan önce döşeme altında kalacak şekilde yeterli seviyede yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In densely populated cities, due to lack of free constructable space, the need for deep excavations is increasing day by day. Owners tend to have more and more basement floors which are more energy efficient for reducing the operating costs and gain extra space. The evaluation of the risks and the design is not only a pre-construction activity, but it continues also during construction by installing a proper instrumentation system. The Verdi Hotel excavation project was constructed using the top-down construction method, in which a 1.20m thick diaphragm wall was supported by six concrete floor slabs. The 25m deep excavation is monitored by ten inclinometers in the diaphragm wall, ten pressure cells pushed into the soil, and piezometers. This thesis work presents the performance of the top-down excavation by comparing the finite-element analysis of the system and the observed values, and investigates different cases of construction with finite element analysis. Results obtained from observations are correlated with construction activities and finite element analysis results and the following conclusions are made: the top-down excavation at Verdi Hotel had no adverse effect on nearby structures; no post excavation wall movements were observed; The sea side at each floor level had the greatest deflection; The wall deflection increased slightly while the excavation depth remained the same; Maximum lateral movements occured near to the excavation bottom; The curing time for the floor slabs affects the wall deflections; Thermal expansion of the slabs should be taken into account in design; Dewatering of the excavation pit should be done right before the floor slab construction at each stage.