Fındık iç zarı değerlemesinde biyolojikproses uygulamaları
Biological process applications for hazelnutskin valorization
- Tez No: 985314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bitki patojenlerine karşı sürdürülebilir ve çevre dostu mücadele stratejilerine olan artan gereksinim, fenolik bileşiklerce zengin tarımsal yan ürünlerin doğal biyokontrol ajanları olarak değerlendirilmesine yönelik bilimsel ilgiyi belirgin biçimde artırmıştır. Bu çalışmada, antimikrobiyel etkinlik gösterebilecek fındık iç zarı biyoaktif bileşenlerinin ötektik çözücülerle ekstraksiyonu, izolasyonu, tanımlanması ve etkinliklerinin değerlendirilmesi ile Corylus avellana bitkisinde fındık kahverengi leke hastalığına karşı doğal ve yenilikçi bir mücadele alternatifi olarak kullanılması potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Giresun Merkez bölgesinde yürütülen arazi taramaları sonucunda semptomatik fındık dokularından izole edilen baskın bakteri türü, Pantoea agglomerans olarak tanımlanmıştır. 'Tombul' fındık çeşidine ait fidanlarda yürütülen patojenite testlerinde; nekrotik lezyonlar, sistemik solgunluk ve bitki ölümüne kadar ilerleyen belirtiler gözlenmiş, yapılan doğrulama çalışmaları ile Koch postülatlarının tamamı karşılanmıştır. Bu bulgular, P. agglomerans'ın fındık bitkisinde hastalık oluşturma kapasitesine sahip olabileceğini göstermekte olup, ayrıca bu çalışmayla söz konusu bakterinin Türkiye'de ilk kez fındıktan izole edildiği ortaya konulmuştur. Hedef mikroorganizmaya karşı geliştirilen antimikrobiyal formülasyonlarda derin ötektik çözücüler (DES) kullanılmış; özellikle kolin klorür–laktik asit (ChCl–LA, %65) kombinasyonu, geleneksel etanol bazlı çözücülere kıyasla üstün ekstraksiyon verimi sağlamıştır. Bu DES bazlı ekstrakt, toplam fenolik madde içeriği bakımından 430,08 mg GAE/g kuru madde seviyesine ulaşarak, etanol ekstraksiyonuna kıyasla %304 oranında artış göstermiştir. Ekstraktın fenolik bileşik profili, yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemiyle analiz edilmiş; antimikrobiyal etkinliği ise minimum inhibitör konsantrasyon (MK) değeri üzerinden değerlendirilmiş ve P. agglomerans için değeri 244 µg/mL olarak belirlenmiştir. Fındık yapraklarına uygulanan in vivo testler, Ayrık Yaprak Testi (Detached Leaf Assay, DLA) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Ekstrakt uygulanan yapraklarda hastalık ilerleyişi belirgin şekilde yavaşlamış ve kısmen engellenmiştir. Elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, fındık iç zarında bulunan doğal fenolik bileşiklerin bitki patojenlerine karşı biyolojik mücadele amacıyla kullanılabileceği, bu atık biyokütlenin ise tarımsal biyokontrol ve biyoteknoloji sektörlerinde sürdürülebilir bir kaynak olarak değerlendirilebileceği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing need for sustainable and environmentally friendly strategies to combat plant pathogens has markedly enhanced scientific interest in evaluating phenolic-rich agricultural by-products as natural biocontrol agents. In this study, it was aimed to investigate the potential use of bioactive components of hazelnut testa, which may exhibit antimicrobial activity, as a natural and innovative alternative for combating hazelnut brown spot disease in Corylus avellana by means of extraction, isolation, identification, and evaluation of their activities using eutectic solvents. As a result of field surveys conducted in the Giresun Central region, the predominant bacterial species isolated from symptomatic hazelnut (Corylus avellana 'Tombul') tissues was identified as P. agglomerans. In pathogenicity tests carried out on seedlings of the 'Tombul' hazelnut cultivar, symptoms including necrotic lesions, wilting, and plant death were observed, and all of Koch's postulates were fulfilled through confirmatory studies. These findings demonstrated that P. agglomerans has the capacity to cause disease in hazelnut plants, and moreover, this study revealed for the first time that the bacterium was isolated from hazelnut in Türkiye. Deep eutectic solvents (DES) were employed in the antimicrobial formulations developed against the target microorganism; in particular, the choline chloride–lactic acid (ChCl–LA, 65%) combination achieved a total phenolic content of 430.08 mg GAE/g dry matter, representing a 304% increase in extraction efficiency compared to conventional ethanol-based solvents. The phenolic compound profile of the extract was analyzed by high-performance liquid chromatography (HPLC), and its antimicrobial activity was evaluated based on the minimum inhibitory concentration (MK), with the value against P. agglomerans determined as 244 µg/mL. In vivo tests on hazelnut leaves were carried out using the Detached Leaf Assay (DLA) method, demonstrating that the laboratory findings were also consistent in biological systems. The disease progression was significantly slowed down and partially prevented in leaves treated with the extract. Overall, the results indicate that the natural phenolic compounds found in hazelnut testa can be used for biological control against plant pathogens, and that this waste biomass can be evaluated as a sustainable resource in the fields of agricultural biocontrol and biotechnology.