Measurement of the differential dijet production cross section in proton-proton collisions at ?s= 7 TeV
?s = 7 TeV?deki proton-proton çarpışmalarında jet çifti oluşumunun diferansiyel tesir kesiti ölçümü
  1. Tez No: 301692
  2. Yazar: BORA IŞILDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
7 TeV kütle merkezi enerjisinde çarpışan protonlardan meydana gelen çift jetlerinoluşum tesir kesiti, jet çiftininin değişmez kütlesi ve jet rapiditesine göre ölçülmüştür.36 pb-1'lık toplam luminositeye denk gelen veri 2010 ylnda CMS detektörü ile alınmıştır.Ölçüm, jet çifti değişmez kütlesinde 0.2 TeV'den 3.5 TeV'e, jet rapiditelerinde ise|y|=2.5'a kadar olan değerleri kapsamaktadr. Sonuç olarak ölçüm ve kuantum kromodinamiköngörülerin tutarlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A measurement of the double-differential inclusive dijet production cross sectionin proton-proton collisions at ?s = 7 TeV is presented as a function of the dijetinvariant mass and jet rapidity. The data correspond to an integrated luminosity of 36pb?1 , recorded with the CMS detector at the LHC in 2010. The measurement coversthe dijet mass range 0.2 TeV to 3.5 TeV and jet rapidities up to |y| = 2.5. It is foundto be in good agreement with next-to-leading-order QCD predictions.