Mathematical modeling of MMPs in cancer
Kanserdeki MMP?lerin matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 301693
  2. Yazar: ŞİRİN YONUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Biophysics, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Biyolojide, matematiksel modelleme gibi yeni yaklaşımlar, tümör gibi karmaşık biyolojik sistemler hakkındaki kapsamlı veri birikimini açıklamak için ortaya çıkmıştır. Yaklaşık elli yıldır araştırılan matematiksel tümör modelleri, temel biyoloji prensiplerini klinik ve deneysel verilerle birleştirerek, tümör gelişiminin dinamiklerini ve karakteristiklerini incelemeyi ve öngörüde bulunmayı amaçlamıştır. Kanser gelişimi esnasında, genetik ve mikro-ortamsal faktörler, karşılıklı olarak birbirini moleküler ölçekte etkilerler ve bu, doku ölçeğinde hastanın hayatını tehlikeye sokan bir davranışa neden olur. Moleküler ve doku ölçeğinde gerçekleşen olaylar çoğunlukla bilinmekle beraber, bu ikisinin arasındaki ilişkiyi, lineer mantıkla keşfetmek imkânsızdır. Bu olayların birbiriyle nasıl ilintilendiğinin keşfi, tedaviler için potansiyel hedefler görmemize ve mevcut tedavilerle deney yapmamıza yardımcı olur. Bu motivasyon sayesinde, bu tezde tümör gelişiminin matematiksel bir modelini oluşturduk. Sürekli modelleme yaklaşımını kullanarak tümör gelişimini, karışım teorisi çerçevesinde modelledik. Ekstra-selüler matris parçalayıcı enzimin aktivitesine, MMP'ye ve MMP'nin inhibisyonuna odaklandık. MMP inhibitörlerinin taşınmasını incelemek amacıyla, kanla taşınan kimyasalların ve diğer maddelerin aktivitesini simüle etmemize de yardımcı olabilecek bir dinamik damar ağı oluşturduk.
Özet (Çeviri)
New approaches like mathematical modeling appeared in biology to explain the accumulation of extensive data about complex biological systems like tumors. Mathematical models of tumors which have been studied for over 50 years, aimed to explore the dynamics and characteristics of tumor progression and to make predictions by combining the elementary principles of biology to clinical and experimental data. During cancer progression, genetical and microenvironmental factors mutually affect each other in molecular scales and, this results in a behavior in tissue scale which threatens the patients? life. What happens in molecular and tissue scales, are mostly known, but the relation between these two is impossible to discover with linear thinking. The discovery of how these events are linked, helps us to see the potential targets for treatments and to experiment on current treatments. With this motivation, we build a mathematical model of tumor growth in this thesis. We used continuous modeling approach and model the tumor progression within the framework of mixture theory. We focused on the activity of matrix degrading enzyme, MMP and its inhibition. In order to study delivery of MMP inhibitors, we set up a structure for a dynamic vessel web which also can help us to simulate activities of other substances and chemicals delivered by blood.