The energy and effect of ionization on cluster formation and post ionization dynamics of energetic materials: A density functional study on (C3H6N6O6)2
Yüksek enerjili maddelerde enerji, kümelenme oluşumunda iyonizasyon etkisi ve iyonlaşma sonrası dinamikler : (C3H6N6O6)2 üzerine yoğunluk fonksiyonel çalışması
- Tez No: 301698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHU AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada (C3H6N6O6)2 ve [(C3H6N6O6)2]+ molekül yapıları ve enerjileri hesapsal kimya yöntemleriyle incelenmiştir. Yoğunluk fonksiyonel teorisi kullanılarak nötr ve pozitif yüklü C3H6N6O6 dimer yapıları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar C3H6N6O6 molekülüne ait dimer yapılarının adiabatik ve dikey iyonlaşma enerjilerinin 8 ve 10 eV değerleri arasında değiştiğini göstermektedir. Dimer yapılarında gözlenen dominant ayrışma yolu gösterilmiştir. C3H6N6O6 molekülünün daha ileri düzeydeki kümelenme olasılıkları incelenmiştir. Bu çalışmada 33 nötr ve 27 katyon dimeri incelenmiştir. Bu dimer yapılarının enerjileri 30 kJ/mol aralığındadır. Katyonlarda ion-dipol ve proton transfer komplekslerine rastlanırken nötr dimerler dispersiyon kuvvetleriyle birarada tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, structures and energetics of (C3H6N6O6)2 and [(C3H6N6O6)2]+ molecules have been investigated via computational chemistry methods. Using Density Functional Theory, the neutral and positively charged dimer structures of C3H6N6O6 have been calculated. The adiabatic and vertical ionization energies have been bracketed between 8 and 10 eV. The dominant dissociation pathways have been identified. Possibilities for further clustering have been investigated. A sum of 33 neutrals and 27 cations have been found. These structures coexist within an energy range of 30 kJ/mol. Cations are encountered in the form of charge-dipole complexes and proton-transfer complexes while the neutrals are brought together by long range dispersion forces