Synthesis, HPLC and NMR studies on axially chiral pyridine compounds as potential bidentate N,N'-ligands
Potansiyel iki dişli N,N?-ligant olan eksensel kiral piridin bileşikleri üzerinde sentez, HPLC ve NMR çalışmaları
- Tez No: 301697
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, eksensel kiral enantiomerik ve diastereomerik 2-arilimino-3-aril-tiyoazlidin-4-on türevleri sentezlenmiştir ve bu türevlerin stereoyapıları incelenmiştir. Bu bileşikler N,N'-diariltiyoürelerin 2-bromoasetik asit ile sodyum asetat eşliğinde olan reaksiyonundan elde edilmiştir. Bu bileşiklerde, N3-aril bağındaki eksensel kiraliteye neden olan dönme engellidir. Bu nedenle, M ve P enantiomerleri veya RM, RP ve SM, SP diastereomerleri mevcuttur. Bu bileşiklerin enantiomerik ve diastereomerik izomerleri 1H-NMR ve HPLC kullanılarak incelendi.3-(piridin-2-yl)-2-(piridin-2-ylimino)tiyoazlidin-4-on türevinde, N3-aril bağı etrafındaki dönmenin enantiomerik izomer ayrışmasının enantio seçici HPLC ile gözlemlenmesini önleyecek derecede hızlı olduğu bulundu. Diğer taraftan, 3-(3-metilpiridin-2-yl)-2-(3-metilpiridin-2-ylimino)tiyoazlidin-4-on bileşiğinde enantio- merlerin birbirlerine dönüşme hızları ve enerji bariyerleri mikro preparatif yöntemle ayrılan enantiomerlerin termal rasemikleşmesi ile bulundu. 5-metil-3-(3-metilpiridin-2-yl)-2-(3-metilpiridin-2-ylimino)tiyoazlidin-4-on diastereomerlerinin rotasyonel bariyeri de eşit dağılmamış diastereomerlerin zamanla kiral kolon üzerinde HPLC ile birbirlerine dönüşmeleri dengeye gelinceye kadar izlenilerek bulundu. Ayrıca, heterosiklik halkanın C-4 pozisyonunda bulunan sübstitüent grupların etkisini anlamak amacıyla, 3-(3-metilpiridin-2-yl)-2-(3-metilpiridin-2-ylimino)tiyoazlidin-4-tiyon ürünü C-4 pozisyonunda bulunan karbonil oksijeninin Lawesson Reaktifi üzerinden sülfür atomu ile değiştirilmesiyle sentezlendi. C-5 protonunu bir metil grubu ile değiştirmenin dönme bariyerini 2.2 kJ/mol düşürdüğü bulundu. Diğer taraftan, C-4 karbonil oksijeninin sülfür atomu ile değiştirilmesiyle dönme bariyerinin 18.3 kJ/mol arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, axially chiral enantiomeric and diastereomeric 2-arylimino-3-aryl-thiazolidine-4-ones have been synthesized and their stereostructures have been investigated. In these compounds, the rotation around N3-aryl bond is restricted resulting in axial chirality. Therefore, M and P enantiomers or RM, RP and SM, SP diastereomers exist. Enantiomeric and diastereomeric isomers of the compounds have been investigated by 1H-NMR and HPLC.In 3-(pyridin-2-yl)-2-(pyridin-2-ylimino)thiazolidine-4-one, it was found that the rotation around N3-aryl bond is too fast to make the enantiomeric isomer separation observable by enantioselective HPLC. On the other hand, the interconversion rate between the enantiomers of 3-(3-methylpyridin-2-yl)-2-(3-methylpyridin-2-ylimino)thiazolidine-4-one and the energy barrier for this compound have been determined by thermal racemization of the micropreparatively resolved enantiomers. Rotational barrier of the diastereomers of 5-methyl-3-(3-methylpyridin-2-yl)-2-(3-methylpyridin-2-ylimino) thiazolidine-4-one has also been determined by following the interconversion between the unequally populated diastereomers with time by HPLC. Also, 3-(3-methylpyridin-2-yl)-2-(3-methylpyridin-2-ylimino)thiazolidine-4-thione was synthesized by converting the C-4 carbonyl oxygen to a sulphur atom via the Lawesson Reagent.It was found that replacing one C-5 proton with a methyl group decreased the rotational barrier by 2.2 kJ/mol. On the other hand, replacing C-4 carbonyl oxygen with a sulphur atom increased the barrier by 18.3 kJ/mol.