Possible interactors of alsin and effects of its expression on four motor neuron disease-related proteins
Alsin proteininin olası etkileşim partnerleri ve alsin ekspresyonunun motor nöron hastalığı ile ilişkilendirilmiş dört proteine etkisi
- Tez No: 301701
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Motor nöron hastalıkları (MNH), çeşitli patolojik mekanizmalar sonucu, motor nöronların özgün olarak dejenere olduğu hastalıklar grubudur. MNH'ye neden olan genlerden ALS2'deki mutasyonlar, proteinin işlevini kaybetmesi sonrası üç farklı MNH'nin erken-başlangıçlı tiplerine neden olduğundan, alsinin motor nöronlar için önemli görevleri bulunduğu tahmin edilmektedir. Çalışma çerçevesinde diğer MNH'lere yol açan bazı proteinlerle alsin proteininin mRNA ve protein düzeyindeki etkileşimleri incelenerek alsinin hücre içindeki işlevi hakkında daha detaylı bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, spastin (Spg4) ve spartin (Spg20) üst MNH'lerle, HspB1 ve HspB8 ise alt MNH'lerle ilişkili olarak alsinin olası etkileşim partnerleri olarak seçilmişlerdir. ALS2 mutasyonları, alsinin hücre içindeki işlevini kaybetmesine neden olduğu için, ilk etapta alsin geni stabil olarak susturulmuş hücre suşları oluşturulmuştur. Spg4, Spg20, HspB1 ve HspB8 genlerinin ekspresyon düzeyindeki değişimleri bu hücrelerde mRNA düzeyinde ölçüldüğünde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlardan, ALS2 geni susturulmuş hücrelerin ısı şokuna verdiği cevaptaki azalma, günümüz literatüründe alsini ısı şokuyla ilişkilendiren ilk bulgu olması açısından önemlidir. Protein düzeyindeki deneyler sonucunda ise, alsin ve spartinin hücre çekirdeğine yakın bir bölgede birlikte bulundukları ve aynı protein kompleksi içinde çöktükleri gözlenmiştir. Bu sonuçlar alsin ve spartin proteinlerinin fiziksel olarak etkileşim içinde olabileceğine işaret etmektedir. Alsin ile spartin ve ısı şoku proteini B1 arasındaki etkileşimleri literatürde ilk defa gösteren bu tezin, henüz az araştırılmış bu alana katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motor neuron disorders, characterized by selective motor neuron degeneration, consist of a large group of diseases with overlapping genes and common pathological mechanisms. Mutations in ALS2, associated with three types of motor neuron disorders with early age of onset, result in a loss of function of the protein, suggesting a crucial role of the protein product, alsin, in motor neuron integrity. However, the exact function of alsin is not known yet. This study aims to gain insights into alsin?s function by investigating its relations both at mRNA and protein levels with proteins that are involved in different motor neuron disorders. Spastin (Spg4) and spartin (Spg20), selected as representative genes, are involved in upper motor neuron disorders, while heat shock protein B1 (HspB1) and heat shock protein B8 (HspB8) were selected due to their associations with lower motor neuron disorders. Since ALS2 mutations result in a loss of function, an Als2 knock-down stable cell line was generated. Q-RT PCR revealed statistically significant alterations in the expression levels of Sgp20, Spg4, HspB1 and HspB8 in this cell line, as compared to the control cell line. For the first time in literature, the inhibitory effect of Als2 on HspB1 expression under heat shock conditions implicated a possible role of alsin in heat shock response. At the protein level, it was observed that spartin and alsin were colocalized in the perinuclear region of differentiated neuronal N2a cells. Furthermore, immunoprecipitation studies revealed the co-precipitation of these proteins in the same protein complex, indicating a possible physical interaction. We hope that this thesis, the first study, showing relations of alsin with spartin and HspB1, will contribute to this unexplored field.