Rastgele zorlamalar altında mindlin sandviç plakasının titreşim analizi
Vibration analysis of mindlin's sandwich plate (FSDT) under random excitation
  1. Tez No: 301708
  2. Yazar: YELİZ ERKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu makalede, rasgele uyarım altında, First Order Shear Deformable Theory (FSDT) ile modellenen sandviç plakanın titreşim analizi sunulmuştur. Sandviç plakanın kalın olduğu, CPT'nin (Classic Plate Theory) artık uygulanamayacağı ve bu nedenle yapısal formülasyonlar için FSDT'nin benimsendiği varsayılmıştır. Sandviç panel, hareket edebilen kenarlarla desteklenmiştir. Panellerin yüzlerinden biri, sıfır ortalamalı Gaussian sabit rasgele yüklerine tabi tutulmuştur. Üniform olarak dağıtılmış ve noktasal random yükler kullanılmış, termal etkiler de hesaba katılmıştır. Defleksiyon cevaplarının RMS (Root Mean Squares) değerleri de hesaplanmış ve hem CPT hem de FSDT kullanılarak karşılaştırılmıştır. Cevapların spectral yoğunluğu da ayrıca sunulmuştur. Sandviç plakanın geometrisinde (yüzeyinde ve çekirdeğinde) dağılımın etkisini, yüklemenin karakteristiğini ve sandviç yapının çökme cevabı üzerinde sıcaklık değişimini göstermek için parametrik bir çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this paper, vibration analysis of a sandwich plate modeled within the First Order Shear Deformable Theory (FSDT) under random excitation is presented. It was considered that the sandwich plate is thick, and the CPT (Classic Plate Theory) is no longer applicable, therefore, one of the shear deformable plate theories, the FSDT, is adapted for the structural formulations. The sandwich plate is assumed to be simply supported with movable edges. One of the faces of the sandwich plate is exposed to Gaussian stationary random loads with zero mean. Both uniformly distributed and point random loads are considered. Thermal effect is also taken into account. Root Mean Squares (RMS) of deflection responses are computed and compared by using both the CPT and the FSDT. Spectral density of the responses is also presented. A parametric study is conducted to show the effects of scattering in the geometry of the sandwich plate (both face and core), characteristics of loading and temperature change on the sandwich deflection response.