Comparison of the effects of model?based and computer?based instruction on 9th grade students' spatial abilities and conceptual understanding of ionic lattice
Bilgisayar tabanlı modellemenin ve fiziksel modellemenin 9. sınıf öğrencilerinin uzamsal yeteneklerine ve iyonik bileşiklerin kristal yapılarını kavrama düzeylerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 301709
  2. Yazar: TAĞMAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma iki ana amaç doğrultusunda tasarlanmıştır. İlk olarak, bilgisayar tabanlı modelleme ve fiziksel modelleme kullanarak geliştirilen iki faklı öğretim uygulamasının iki farklı çalışma grubunda ve uygulama sırası değiştirilerek gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. İkinci olarak 9. sınıf öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin ve iyonik bileşiklerin kristal örgü yapılarının kavrama düzeylerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada çapraz araştırma deseni kullanılarak aynı öğretmen tarafından aynı sınıftaki öğrencilere farklı uygulamalar yapılmıştır. ChemSense programı kullanılarak geliştirilen bilgisayar tabanlı modellemenin ve oyun hamurları kullanılarak geliştirilen fiziksel modellemenin öğrencilerin uzamsal yeteneklerine ve iyonik bileşiklerin kristal yapılarını kavrama düzeylerine olan etkisini ölçmek için yargısal örnekle yöntemi kullanarak 43 tane 9. sınıf öğrencisinden nicel veriler toplanmıştır. Purdue Uzamsal Görselleştirme Testi: Döndürme, Kavramsal Testler, Metinden Çizim Testleri, Resimden Metin Testleri ve ChemSense & Fiziksel Modelleri olmak üzere beş farklı araç kullanarak veriler toplanmıştır. Eşleştirilmiş örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi ve Ki kare testi olmak üzere üç farklı çıkarımsal istatistik yöntemi kullanılarak verilerin analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin sonuçlarında iki modelleme aracının sırası değiştirilerek kullanılmasının öğrencilerin uzamsal yeteneklerinin ve iyonik bileşiklerin kristal yapılarını kavrama düzeylerini istatiksel olarak anlamlı bir şekilde ön-testten son test 2'ye kadar geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonucu ayrıca öğrencilerin uzamsal yeteneklerinin ve iyonik bileşiklerin kristal yapılarını kavrama düzeylerinin uygulama sırasında bağımsız bir şekilde istatiksel olarak anlamlı bir şekilde geliştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed for two main purposes. The first one is to develop and carry out two different instructional activities which were computer based modeling and physical modeling for two different treatment groups by switching the treatment order. The second one is to improve the spatial ability and conceptual understanding of ionic lattice structure of students during the 9th grade chemistry lesson. This study was performed using crossover research design where the same group of students with the same teacher received a sequence of different treatments. In order to analyze the effect of computer based modeling with ChemSense and physical modeling with play doughs on the spatial ability and the conceptual understanding of ionic lattice structure, the quantitative data was collected from conveniently selected 43 ninth grade students. Five different instruments were administered to collect the data which were the Purdue Spatial Visualization Test: Rotations, Conceptual Tests, Drawing from Text Tests, Writing from Picture Tests and ChemSense &Physical Models. Three different inferential statistical methods were used for the analysis of data which were paired samples t-test, independent samples t-test and chi square. The results of the analysis indicated that mixing the two modeling tools improved statistically significant the spatial ability and the conceptual understanding of the ionic lattice form pretest to the posttest-2. The results of the study also indicated that regardless of the treatment order, the spatial ability and the conceptual understanding of the both treatment groups promoted statistically significant.