Atık sulardan Cr+6 iyonunun biyosorpsiyon yöntemi ile giderimi
Removal of Cr+6 ion from waste water via biosorption method
- Tez No: 301724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KEMAL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çay posası ve limon kabuğu ile krom VI (Cr+6) iyonunun biyosorpsiyon yöntemi ile gideriminde optimum ortam koşulları belirlenerek; biyosorpsiyon verilerinin Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon modellerine uygunluğu araştırılmış, proseslere ait kinetik ve termodinamik parametreler belirlenmiştir.Krom VI (Cr+6) iyonunun çay posası ile biyosorpsiyonunda, optimum baslangıç pH'sı 5.0, sıcaklık 50oC, karıştırma hızı 200 rpm, adsorbent dozu 0,5 g/L ve baslangıç Cr+6 iyon derisimi 50 mg/L olarak saptanmıştır. Krom VI iyonlarının limon kabuğu ile biyosorpsiyonunda ise, baslangıç pH'sı 1.0, sıcaklık 60oC, karıştırma hızı 200 rpm, adsorbent dozu 1g/L ve baslangıç Cr+6 iyon derişimi 50 mg/L olarak belirlenmiştir.Krom VI iyonunun çay posası ve limon kabuğu ile biyosorpsiyonunda denge verilerinin Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygunlugu araştırılmıştır. Her iki biyosorpsiyonda da Langmuir izoterm modeline uyduğu tespit edilmiştir.Kinetik çalışması sonucunda Cr+6 iyonunun hem çay posası hem de limon kabuğu ile biyosorpsiyonunun yalancı ikinci derece kinetik hız ifadesine uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum conditions for the removal of Cr+6 ion via biosorption method by using tea pomace and lemon peel were determined in order to investigate the convenience of the biosorption data to Langmuir and Freundlich adsorption models and also to determine the kinetic and thermodynamic parameters belonging to the processes.In the biosorption of Cr+6 ion with tea pomace, the optimum conditions were determined as follows; initial pH of 5.0, temperature of 50oC, stirring speed of 200 rpm, adsorbent dosage of 0.5 gr/L and initial Cr+6 ion concentration of 50 mg/L. In the biosorption of Cr+6 ion with lemon peel the optimum conditions were determined as follows; initial pH of 1.0, temperature of 60oC, stirring speed of 200 rpm, adsorbent dosage of 1.0 gr/L and initial Cr+6 ion concentration of 50 mg/L.The convenience of the equilibrium data to the Langmuir and Freundlich isotherm models were investigated during the biosorption of Cr+6 ion with tea pomace and lemon peel. It was found that in both biosorptions the data were matched to Langmuir isotherm model.It was observed that the biosorption of Cr+6 ion with both tea pomace and lemon peel is agreed with the pseudo 2nd order kinetic rate expression as a result of kinetic study.