Yüksek rakımlı alanlarda calciustoll büyük toprak gruplarının özellikleri
Characteristics of calciustoll great soil group formed on high altitudes
  1. Tez No: 301760
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yarı kurak iklim koşulları altında oluşan calciustoll toprak grubunun fiziksel, kimyasal ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Erzurum yöresinde farklı 3 bölgede açılan toprak profillerinde kalsik horizonun derinliği ve kalınlığı tespit edilmiştir. Dağların ova tabanına birleştiği etek pozisyonlarda açılan profillerin tanımlanmaları ve alınan örneklerin değerlendirilmeleri sonucunda topraklar; Mollisol sırasına, Ustoll alt sırasına ve Calciustoll büyük grubuna sokulmuştur. Çalışma konusu toprakların solumu içerisinde kalsifikasyon sürecine bağlı olarak oluşan kalsik horizon 1 numaralı profilde, yaklaşık 80 cm. derinlikte bulunmaktadır. İncelenen 2 numaralı profilde kalsik horizon yaklaşık 65 cm. derinlikte bulunmaktadır. Profillerden 3 numaralı olanda ise, kalsik horizon 45 cm. derinlikten başlamaktadır. Bu durumda, benzer iklim ve ana materyal üzerinde gelişen toprak profillerinde ana ve ayırtedici horizonların toprakları oluşturan diğer faktör ve süreçlerin etkisi ile farklı derinlik ve kalınlıkta olabileceğini göstermektedir. Bu niteliklere sahip toprakların sürdürülebilir kullanım için farklı idare sistemleri ile yönetilmeleri ve profil derinliği içerisindeki değişimin takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine and evaluate physical, chemical and morphological properties of Calciustoll great soil group formed in high altitudes under semi-arid climatic conditions. Three soil profiles in Erzurum province were dig out and described, in addition to recording the depths and the thickness of calcic horizon. All three soil profiles located in foot-slope positions were classified as Calciustoll. The depth to calcic horizon which formed within the soil solum with calcification process was 80 cm for the first profile, 65 cm for the second and 45 cm for the third profile. This result indicates that fundamental and diagnostic horizons might have different thickness and in different depths depending on the effects of the other soil forming factors even they form under similar climatic conditions on the same parent material. It is suggested that these soils should be managed differently for their sustainable use and be monitored for changes in soil profiles.