Doğu Anadolu yem bezelyesi ekotipinde tohum miktarı ve sıra aralığının ot ve tohum verimine etkileri
Effects of row spacing and seeding rate on hay and seed yields of East Anatolian forage pea ecotype
- Tez No: 301765
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma Doğu Anadolu yem bezelyesi (Pisum arvense L.) ekotipinde sıra aralığı ve tohumluk miktarının verim ve bazı özellikler üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Erzurum sulu şartlarında 2010 yılında şansa bağlı tam bloklar deneme planına göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada üç sıra aralığı (20, 40 ve 60 cm) ve dört tohumluk miktarı (6, 9, 12 ve 15 kg/da) kullanılmıştır. Bitki boyu, yatma derecesi, dal sayısı, ot verimi, otun ham protein, ADF ve NDF oranları, bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı, tohum verimi, sap verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür.Sıra aralığı ve tohumluk miktarı yem bezelyesinde bakla sayısı ve baklada tohum sayısı ile otun kalite parametreleri hariç birçok özelliği önemli derecede etkilemiştir. En yüksek ot verimleri 40 cm sıra aralığı ve 9-15 kg/da tohum miktarlarında alınmıştır. Tohum verimi ise 20-40 cm sıra aralıkları ile 9-15 kg/da tohum miktarlarında yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlara göre yem bezelyesinin Erzurum şartlarında 9 kg/da tohumluk miktarı ve 40 cm sıra aralığı ile yetiştirme önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of row spacing and seeding rate on yield and some traits of East Anatolian forage pea (Pisum arvense L.) ecotype. The experiment was established in a randomized complete blocks design with three replications under Erzurum irrigated conditions in 2010. Three row spacings (20, 40 and 60 cm) and four seeding rates (60, 90, 120 and 150 kg ha-1) were used in this study. Plant height, lodge score, branch number, hay yield, content of crude protein, ADF and NDF, pod number per plant, seed number per pod, yields of seed, straw and biomass and harvest index were evaluated. Results of the research are summarized as fallows.The row spacing and seed rate had a significant effect on most of the measured traits except pod number, seed number per pod and quality parameters of hay. The highest hay yields obtained from 40 cm row spacing and 90-150 kg ha-1 seeding rates, while the highest seed yields were determined in 20-40 cm row spacings and 90-150 kg ha-1 seeding rates.