Doğu Anadolu Kırmızısı buzağılarda farklı sürelerde sütten kesimin ekonomik analizi
The Economic analysis of East Anatolia Red calves weaning at different periods
  1. Tez No: 79470
  2. Yazar: HAKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada kapsamında, Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği şartlarında Doğu Anadolu Kırmızısı buzağılarda farklı sürede sütten kesimin ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırmada 3 grup halinde 7 baş saf Doğu Anadolu Kırmızısı buzağısı kullanılmıştır. Buzağı grupları; Doğu Anadolu Kırmızısı buzağılardan doğum ağırlıkları ve doğum tarihleri en yakın buzağılar seçilerek oluşturulmuştur. 5. ayda sütten kesilen ve kontrol grubu olarak değerlendirilen buzağılar I. gurubu,4 aylık yaşta sütten kesilen buzağılar II. grubu ve 2 aylık yaşta sütten kesilen buzağılar ise III. grubu oluşturmuşlardır. Araştırma sonucunda, grupların kazandıkları canlı ağırlıklara bakıldığında; I. grup için 72.07 kg, n. grup için 99.50 kg ve III. grup için 73.86 kg ' bulunmuştur. Ekonomik anlamda sonuca ulaşmak amacıyla, lkg canlı ağırlık kazancı için tüketilen toplam süt ve yem maliyeti bulunmuş ve bu maliyet; I. grup için 632.084TL, II. grup için 716.279 TL ve III.grup için 920.890 TL olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; hem canlı ağırlık artışı ve hem de 1 kg canlı ağırlık kazancı için tüketilen süt ve yem maliyetinin en ekonomik olduğu sütten kesim zamanının 120.gün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
30 7. SUMMARY During the investigation, The economic decomposition of weaned numbers in different periods of East Anatolia Red calves under the condition of Search and Practice Farm of University of Fırat was carried out. In the investigation, 7 credulas East Anatolia Red calves placed in 3 groups were carried out. These groups of calves were formed acconding to the choosing of calves which have the closer birth weight and date of birth. First group was constituted by the calves weaned at Smounth age and used as the control group, second group was formed by the calves weaned at4 mounth age and third group was formed by the calves weaned at 2 mounth age. To reach the result as the meaning of economic, the cost of consumed total milk and prey were calculated for liveweight gain of 1 Kg.For first group this cost was found as 632.084,for second group it was found as7 16.279 and for third group it was found as 920. 890. According to the results of data,the wanted beneficial result was obtained in the second group. As aresult.for both increasing in liveweight and the gain of liveweight as 1kg.,the most economic cost of consumed milk and prey of weaning time is determined as 120.day.