Dünyadaki eğilimler ışığında türkiye tarımsal destekleme politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's agricultural support policies in the light of world trends
- Tez No: 301766
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünyada uygulanan tarımsal destek politikalarının nitelik ve nicelik yönünden eğilimlerini ortaya koymak, bu bağlamda Türkiye'de uygulanan destekleri değerlendirerek gerekli çıkarımlar yapmaktır. Bu amaçla AB, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Çin ve Hindistan tarımı ve destekleme politikalarını irdeleyen çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın materyalini konuyla ilgili önceki çalışmalar ve ilgili kurumların internet sayfalarından alınan bilgiler oluşturmaktadır. Çalışma, tarımsal destekleme politikalarının mevcut durumu ve geleceği ile ilgili analiz ve düşünceleri içeren çalışmaların belirlenen amaç doğrultusunda derlenmesi şeklinde yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, dünyada özellikle piyasayı yönlendiren destekleme politikalarının aşamalı olarak kaldırılarak bunların yerine doğrudan gelir desteklerinin uygulandığı görülmektedir. Türkiye'nin DTÖ'ye üyeliği ve adaylığı dolayısıyla AB ile uyum süreci içerisinde olması, dünyadaki eğilimlere uymasını hızlandırmaktadır. Dünyadaki bu eğilimlerin bir adım önünde olmak için, tüm gerekli yapısal iyileştirmelerini yapmış ve kurumsallaşmasını tamamlamış olmak şartıyla desteklerden arınmış bir tarım Türkiye için alternatif bir politika olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward the trends of agricultural support policies in the world in terms of quality and quantity and in this context to make inferences about Turkey?s current and future support policies. To this end, studies alaborating agricultural support polices in EU, USA, Australia, New Zealand, China and India were examined. To do this, thoughts and ideas in previous studies on current and future policies in these countries were examined. The material of this study was compiled from previous studies on the subject and the web pages of related national and international institutions. The study was conducted by reviewing previous studies that consist of analyses and thoughts on current and future agricultural support policies in the light of determined objective. According to the results of the study, support policies that direct markets have been gradually removed and direct income support has become more common. Being a member of WTO and the harmonization with EU as a candidate member, Turkey has to be in line with policy trends in the world. An agricultural sector without any support, provided that all necessary structural enhancements are done and intuitions are well established, could be an important policy option for Turkey to be considered to be one step ahead of these world trends.