Kazanlı ve Alata yuvalama kumsalında Caretta caretta ve Chelonia mydas'ın hematolojik, biyokimyasal ve genotoksik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of haematological, biochemical and genotoxic properties of Caretta caretta and Chelonia mydas in Kazanli and Alata nesting beach
- Tez No: 301778
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Zooloji, Genetics, Hematology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kazanlı ve Alata bölgelerinde yuvalayan Chelonia mydas ve Caretta caretta bireylerine ait mikronükleus ve nüklear anomaliler ile kan hücre özellikleri araştırılmıştır.Kan örnekleri yuvalarda ölü bulunan yavrulardan ve yaralı halde bulunan ergin bireylerden sağlanmıştır. Toplamda 86 yuvadan elde edilen yavrular ile 9 yaralı ergin birey kullanılmıştır. Mikronükleus ve nüklear anomalilerin değerlendirilmesinde toplam 468 preparattan, kan hücre özelliklerinin belirlenmesinde 950 preparattan yararlanılmıştır. Değerlendirme sırasında kullanılan örnekler 3 üreme sezonundan (2009 - 2010 - 2011) elde edilmiştir.Mikronükleus (p=0,632) ve loblu nükleus (p=0,714) bakımından C. caretta ve Ch. mydas türler arasında önemli bir farklılık bulunamamıştır. Çentikli ve tomurcuklu nükleus bakımından ise C. caretta ve Ch. mydas türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,001). Toplam anomali bakımından C. caretta ile Ch. mydas türleri arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık vardır (p=0,001). Mikronükleus, loblu nükleus, çentikli nükleus, tomurcuklu nükleus ve toplam nüklear anomaliler bakımından her iki türde de yavru ve ergin bireyler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır.Hücre ölçümleri bakımından C. caretta ve Ch. mydas türleri arasında sadece trombosit nükleus maksimum, trombosit nükleus minimum, eozinofil nükleus maksimum, eozinofil nükleus minimum, eozinofil hücre maksimum, lenfosit hücre minimum, bazofil nükleus maksimum, bazofil nükleus minimum, heterofil nükleus maksimum, heterofil hücre maksimum, monosit nükleus maksimum, monosit nükleus minimum, eritrosit hücre maksimum ve eritrosit hücre minimum ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, blood cells properties, micronucleus and nuclear abnormalities that of Caretta caretta and Chelonia mydas, were investigated in Alata and Kazanlı regions.Blood examples were obtained that found dead baby in the nest and injured adults. Totally, dead babies in the 86 nests and 9 injured adults were used.To evaluate micronucleus and nuclear abnormalities 468 slides and to determine properties of blood cells 950 slides were used. During the evaluation, examples were obtained from 3 breeding seasons (2009 ? 2010 - 2011).Between C. caretta and Ch. mydas, with regards to micronucleus (p=0,632) and lobed nucleus (p=0,714) were not find significant difference.Between C. caretta and Ch. mydas, with regards to notched and nuclear bud were find significant difference (p=0,001).Between C. caretta and Ch. mydas, with regards to total abnormalities were find significant difference (p=0,001).Between babies and adults belonging to C. caretta and Ch. mydas, with regards to micronucleus, lobed nucleus, notched, nuclear buds and total abnormalities were not find significant difference.In point of cell measurements, between C. caretta and Ch. mydas there is significant difference only thrombocyte nucleus maximum, thrombocyte cell minimum, eosinophil nucleus maximum, eosinophil nucleus minimum, eosinophil cell maximum, lymphocyte cell minimum, basophil nucleus maximum, basophil nucleus minimum, heterophil nucleus maksimum, heterophil cell maksimum, monocyte nucleus maximum, monocyte nucleus minimum, erythrocyte cell maximum and erythrocyte cell minimum.