Aydınlatmada kullanılan ışıldar maddelerin sentezi ve incelenmesi
Synthesis and study of lüminesans materials used for lighting
- Tez No: 301783
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma da aydınlatma amaçlı olarak kullanılan yeni ışıldar maddeleri sentezlendi. BaMgAl10O17, CeMgAl11O19 ve Y2O3 konut fazlarına lantan grupları katkılandı. Konut yapılarına lantanit serisi iyonlarından Sm3+,Eu3+, Eu2+, Tb3+, Dy3+ iyonları değişik oranlarda katkılandı. Işıldar fazların sentezi için Katı Hal yöntemi ve Hidrotermal Yöntem kullanıldı. Sentez şartları termal analiz yöntemleri (DTA/TG/DTG) ile belirlendi. Farklı katı karışımları 1300 oC, 1350 oC ve 1450 oC' de olmak üzere farklı sıcaklıklarda 4 saat süre ile yüksek sıcaklık fırınında ısıl işleme tabi tutularak katıhal tepkimesi gerçekleştirildi. Yeni ışıldar maddelerin sentezi açık atmosferde ya da indirgen atmosferde (%90 N2 + %10 H2) platin kayıkçıklar içerisinde gerçekleştirildi. Elde edilen ürünlerin kristal sistemleri x-ısını toz difraksiyonu (XRD) yöntemi ile araştırıldı. Birbirinden farklı kristal sisteminde kristallendiği belirlenen ışıldar fazların hücre parametreleri belirlendi. Oluşan ürünlerin ışıma özellikleri fotolüminesans spektrofotometresi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new phosphors synhesized which were used for lighting purposes. The lanthanide group ions were doped to BaMgAl10O17, CeMgAl11O19 and Y2O3 host crystals. The Sm3+, Eu3+, Eu2+, Tb3+, Dy3+ ions were doped to host crystals in different ratios. New phosphors were synthesized by solid state and hydrothermal methods. The optimization of reaction conditions was carried out by differential thermal analysis and thermal gravimetry (DTA/TG/DTG) methods. The mixtures to achieve a solid state reaction were heated in high tempereratur oven at different temperatures, 1300 oC, 1350 oC ve 1450 oC, for 4 hours. New phosphors were sythnesized in air or in a reductive atmosphere %90 N2 + %10 H2 in the platinum crucibles. Crystal system of the reaction products were characterized by x-ray powder diffraction techique (XRD). Photoluminescence spectrophotometer instrument was used for the observation of the excitation and emission spectras.